Tovább büntetik a nagyhatalmak Észak-Koreát

A nemzetközi közösség egy hangon szólva világos üzenetet küldött Phenjannak.

MTI
2016. 03. 02. 19:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A határozatra igent mondott Oroszország és a Phenjan fő szövetségesének számító Kína is. Az új szankciók értelmében ezentúl minden Észak-Koreába tartó és onnan érkező szállítmányt ellenőrizni fognak. Korábban az államoknak csak akkor kellett ellenőrizniük ezeket a rakományokat, ha nyomós okuk volt azt gondolni, hogy azok illegális árucikkeket tartalmaznak.

A szerdai határozat értelmében felkerült a világszervezet feketelistájára tizenkét észak-koreai jogi személy, továbbá tizenhat tisztségviselő, köztük Phenjan szíriai, iráni és vietnami kereskedelmi képviselői.

A szankciók részeként ezentúl nem állhat meg egyetlen ország kikötőjében sem olyan hajó, amelyről gyanítható, hogy illegális szállítmányt visz a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságba .

A Biztonsági Tanács határozata szerint újabb korlátozásokat vezetnek be az észak-koreai exportra annak érdekében, hogy csökkentsék a rezsim képességét katonai programjának finanszírozására. Tilalmat vezetnek be egyebek mellett a szén, a vas és a vasérc kivitelére, kivéve ha az eladásukból származó bevétel a nép „megélhetését” szolgálja. Phenjan a jövőben nem adhat el aranyat, titánt és a csúcstechnológiában használt ritkafémeket, és nem vásárolhat üzemanyagot repülőgépek és rakéták számára.

Samantha Power amerikai ENSZ-nagykövet elmondta, hogy az utóbbi húsz év legszigorúbb büntetéseit fogadta el az ENSZ. A diplomata szerint Phenjan a szén exportálásából évente 1 milliárd dollárra (285 milliárd forintra), a vasérc kiviteléből 200 millió dollárra (57 milliárd forintra) tesz szert.

Észak-Koreát a világszervezet 2006 óta sújtja szankciókkal négy atomkísérlete és több rakétaindítása miatt. Az Egyesült Államok és Kína előzőleg heteken át egyeztetett arról, hogyan bővítsék a már érvényben lévő büntető intézkedések körét.

Kína korábban úgy nyilatkozott: olyan szankciókat szeretne, amelyek révén Phenjan „megfizeti a kellő árat” azért, hogy megsértette az ENSZ BT döntéseit. Peking viszont olyan intézkedéseket nem akart, amelyek érintenék az észak-koreaiak „normális életét” vagy romba döntenék az ország törékeny gazdaságát, destabilizálva ezzel a Koreai-félszigetet.

Barack Obama amerikai elnök üdvözölte, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa a büntető intézkedések körének kibővítéséről döntött. „Ma a nemzetközi közösség egy hangon szólva világos üzenetet küldött Phenjannak: Észak-Koreának fel kell hagynia veszélyes programjaival, és egy jobb utat kell választania népe számára” – hangsúlyozta közleményében Obama.

Szöul is üdvözölte a szankciók szigorítását. A dél-koreai külügy szerint az erről szóló határozat elfogadásával világossá tette a nemzetközi közösség, hogy nem tolerálja tovább Phenjan nukleáris kísérleteit és rakétaindításait. Észak-Korea ugyanis a januári kísérleti atomrobbantás után egy hónappal műholdat lőtt fel ballisztikus rakéta használatával az ENSZ BT korábbi döntéseinek megsértésével. „Tovább erősítjük a nemzetközi együttműködést annak elérése érdekében, hogy Phenjan teljesen, ellenőrizhető módon és visszafordíthatatlanul feladja atomprogramját” – olvasható a dél-koreai tárca közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.