Válság minden szinten

Már az Európai Unió is megorrolt Spanyolországra.

Keszler Patrícia
2016. 03. 12. 18:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pártokra bízza VI. Fülöp király, hogy konszenzusra jussanak a kormányalakítás ügyében. A következő két hónapban csak akkor változhat a helyzet, ha a Néppárt (Partido Popular, PP) és a Podemos úgy dönt, hogy háttérbe húzódik, s így lehetővé válik a PSOE-Ciudadanos kisebbségi koalíciós kormányzás. Ez azonban csak akkor következhetne be, ha a felmérések is igazolnák, hogy Mariano Rajoy és Pablo Iglesias pártjainak támogatottsága visszaesett – tudtuk meg Andrés Malamudtól, a Lisszaboni Egyetem politológusától. Nem véletlenül nő a két párton belüli feszültség is, a PP berkeiben egyre erőteljesebben hallatják a hangjukat a Rajoy távozását követelők, a volt kormányfő, José María Aznar vagy a korábbi pártvezér, Jaime Ignacio del Burgo is esélyesebbnek látná a konzervatív tömörülés kormányzati szerepkörének folytatását Rajoy nélkül. A Podemosnál pedig a madridi központ tíz vezetője mondott le az Ínigo Errejón és Pablo Iglesias között kirobbant ideológiai és stratégiai viták miatt. A Spanyolországgal foglalkozó szakértő szerint az esetleges újbóli választások legsúlyosabb következménye a decemberi eredmények megismétlődése lehet, ez egyúttal a jelenlegi pártvezetők bukását is jelentené.

– Sem politikai, sem matematikai megoldás nincs arra, hogy kormány alakulhasson. Minden párt leértékeli a másikat, és még ha új választásokra kerül is sor, nem valószínű, hogy a széttöredezettség kérdése megoldható – nyilatkozta Nicholas Spiro független gazdasági szakértő az Expansión spanyol gazdasági lapnak. A Barclay’s brit bankcsoport is hasonlóan vélekedik, azonban Rajoy lemondásával, aki a PP korrupciós botrányai miatt teljes mértékben hitelét vesztette a nemzetközi piacokon is, még lehetőséget lát egy koalíciós kormány létrejöttére. A kormányzat nélkül maradt ország 2016-ra előirányzott 3,2 százalékos GDP-növekedése 2,6 százalékra eshet vissza.

Mindeközben Brüsszel is benyújtotta a spanyoloknak a számlát. Az Európai Bizottság mind jobban aggódik a spanyol költségvetési hiány miatt, amely a kormányválság okán egyre ellenőrizhetetlenebbé válik, és így az előirányzott megszorítások sem kivitelezhetők. Emiatt az unió szerdán a tartományi kormányzatokhoz fordult, és április 30-ig adott haladékot a költségvetésük korrigálására. Ha ennek nem tesznek eleget, akár 2 milliárd eurós büntetéssel is sújthatják Spanyolországot.

A politikai és gazdasági válság mellett a migrációs kérdések is utolérni látszanak a dél-európai országot. A spanyol belügyminiszter, Jorge Fernández Díaz csütörtökön jelentette be, hogy Spanyolország hivatalos vállalásai mellett 450 menekült azonnali befogadását engedélyezi, de hangsúlyozta, hogy a nyugat-balkáni és a Földközi-tenger középső területe felőli útvonalak lezárása esetén fennáll a veszély, hogy újabb menekültáradat érkezik a spanyolokhoz Marokkó, Mauritánia és Szenegál felől. Az unió és Törökország mostani migránspolitikai megállapodását csak Rajoy ügyvezető kormánya támogatja, a spanyol parlamenti többség ellenzi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.