Brennan nem először szólal meg ez ügyben, ezúttal az NBC televíziónak adott interjújában fejtette ki álláspontját. „Hallom a szócsatákat, de soha nem egyezem bele, hogy ezeket a kihallgatási módszereket alkalmazzuk, a végsőkig kitartunk” – hangsúlyozta az igazgató. „Egyetlen CIA-tiszt sem alkalmazhatja többé ezt a módszert” – szögezte le.
Az előválasztási kampányban hetek óta téma a CIA által egykor alkalmazott kihallgatási módszer. Leginkább Donald Trump, a republikánusok pillanatnyilag vezető elnökjelölt-aspiránsa szorgalmazná e módszer alkalmazását a terroristagyanús személyek kihallgatásakor. Trump többször közölte: amennyiben őt választják az Egyesült Államok elnökévé, utasítást ad e 2009-ben betiltott, a nemzetközi jog szerint is kínzásnak minősülő kihallgatási technika újbóli bevezetésére. Trump nemcsak a vízbe fojtás szimulálását elevenítené fel, hanem – saját megfogalmazása szerint – „még ennél is pokolibb módszereket” alkalmazna, hogy a potenciális terroristákból információkat préseljen ki.
Trump vetélytársa, Ted Cruz texasi szenátor – aki felmérések szerint kezdi behozni hátrányát Trumppal szemben – szintén leszögezte, hogy nem tartja kínzásnak ezt a kihallgatási módszert, és noha „széles körben” nem alkalmazná, elnökként mint fogalmazott „bármilyen kihallgatási metódust felhasználna, hogy országát biztonságban tudja”.
A CIA a közel háromezer halálos áldozatot követelő, 2001. szeptember 11-én elkövetett egyesült államokbeli terrormerényletek után vezette be a vízbe fojtás szimulálását mint kihallgatási módszert. Barack Obama 2009 elején, elnöksége első napjaiban rendelettel tiltotta be.