A többpólusú világ választási lehetőséget hozott

Szurin Picuvan thai politikus, az ASEAN korábbi főtitkára Délkelet-Ázsia új korszakáról beszélt.

Buzna Viktor
2016. 04. 01. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) egyik központi törekvése, hogy a tagországok gazdaságai összehangoltan lépjenek a világgazdaság porondjára. Ön szerint a globális piacon milyen szerepet kaphatnak?
– A térség gazdaságát a mezőgazdasági és ipari termelés határozza meg, nagy gazdaságokat szolgálunk ki, mint Kína, Japán, Európa vagy India. A közösség azonban felismerte, hogy ezen változtatni kell. Árulkodó statisztika, hogy az ASEAN-országok éves, 2600 milliárd dolláros külkereskedelmének csak a negyedét bonyolítjuk le egymás között. Vagyis a délkelet-ázsiai társadalmakban hiányzik a fizetőképes kereslet. Ezen az új technológia behozatalával, az oktatás támogatásával tudunk segíteni, hogy megerősítsük a középosztályt. A folyamatok azonban kedvező irányba haladnak. Évente 140 milliárd dollár tőke áramlik a térségbe, ami hagyományosan az infrastruktúrának és az energiaiparnak kedvez. Gyorsan növekszik azonban a szolgáltatói iparba áramló beruházások mennyisége, ez a külföldi tőke hetven százalékát teszi ki.

– Jelenleg azonban a termelés dominál, aminek következményeként a térségben is megjelent a nyomasztó mértékű környezetszennyezés. A délkelet-ázsiai régió hogyan győzi le ezt a problémát?
– Ez a középosztály, a civil társadalom megerősítésével összefüggő folyamat. A fiatalabb generációk már tisztában vannak azzal, hogy a környezetet óvni kell, hogy fenntartható gazdaságot kell létrehozni. Hangsúlyozom azonban, hogy ezt a kihívást globálisan kell megoldani. Nem elég helyben kezelni, a nemzetközi közösség támogatása nélkül az ASEAN-országok tehetetlenek.

– A középosztály megerősítését nem csak a délkelet-ázsiai térség tűzte ki célul, Kína a tizenharmadik ötéves gazdasági tervét is ennek a célnak szentelte. Az ipari termeléstől sokan akarnak megszabadulni, miközben verseny van a szolgáltatói ipart, a magas hozzáadott értéket megteremtő nemzetközi tőkéért.
– Ha eleget költünk tudományra és oktatásra, akkor versenyképesek leszünk. A probléma az, hogy az ASEAN-tagországok közül egyedül Szingapúr fekteti be a kívánt tőkét. Ahhoz, hogy fejlődni tudjunk, szükségünk van a nemzetközi tőkére, a megfelelő tudásra. Ez pedig nem csak a mi érdekünk. A világnak fel kell ismernie, ha a fenntartható fejlődés a cél, a körülményeit meg kell teremteni. Húsz, harminc évvel ezelőtt még működött az a politika, hogy a szegényebb országokban lefölözzük a hasznot, és már ott sem vagyunk. Mára a Föld szűkebb lett, a problémák mindenkit utolérnek. Korábban a nyugati országokban, így Európában és Magyarországon is voltak olyan problémák, mint a környezetszennyezés, amivel képesek voltak megbirkózni. Ezt a tudást kell az ASEAN-országokkal is megosztani.

– Mit gondol arról, hogy miközben a világban felismerték a középosztály megerősítésének szükségességét, Magyarországon ellentétes folyamatok indultak? A magyar kormány az oktatásba és a tudományokba is egyre kevesebbet fektet.
– A világ folyamataihoz azzal is hozzájárulunk, ha megteszünk valamit, és azzal is, ha nem. Az innovációra hiba úgy tekinteni, mint a nemzetgazdaságba történő befektetésre, többről van szó. A tudás, a technológia megteremtése globális felelősség, amit Magyarországnak éppúgy, mint Közép-Európának, az Európai Uniónak is meg kell értenie. Ha a természeti erőforrásokat, az ivóvizet, a zöld területet elvesztegetjük, azzal mindenki roszszul jár. Ennek a folyamatnak a vége vagy a háború, vagy a béke lesz. Itt van például a migrációs válság kérdése. Miért akarnak azok az emberek Európába jönni? Mert ott több lehetőségük van, mint ahonnan menekülnek. Kérdés, hogy a jelenségre milyen válasz érkezik: egyszerűen megfosztják őket a jobb élet lehetőségétől és kizárják őket, vagy segítenek megszerezni a javakat saját otthonukban, a válság sújtotta térségekben is.

– A délkelet-ázsiai térség az Egyesült Államok és Kína kapcsolatainak egyik forró pontja, hogyan tudnak a két nagyhatalom között egyensúlyozni?
– Az ASEAN igyekszik fórumot teremteni ahhoz, ahol ezek a hatalmak megtalálhatják a közös hangot. Ez inkább lehetőség, hiszen Japán, Dél-Korea, Kína és az Egyesült Államok nem tudnak meglenni egymás mellett, az ASEAN-régió azonban segíthet. A térség lehetőséget biztosít a gazdasági növekedésnek, ez pedig korunk ideológiájává, a kormányok legitimációs eszközévé vált. Azzal, hogy az ASEAN-országok lehetőséget teremtenek a gazdasági növekedéshez, más országok számára is vonzóvá válnak.

– A Dél-kínai-tengeren azonban időről időre kiújulnak a szigetviták, ezzel a problémával mintha az ASEAN nem tudna mit kezdeni.
– Mindig is azon az állásponton voltam, hogy a térségben egymással rivalizáló hatalmak konfliktusaiba a szervezetnek nem szabad belebonyolódnia. Az Egyesült Államok rezidens hatalomnak deklarálta magát a csendes-óceáni térségben, s próbálja azt a saját képére formálni. Mindez persze nem tetszik Kínának. Összességében azonban ezeket a vitákat kontrollálni tudjuk. Valójában nem jelentenek komoly veszélyt, a kihívás inkább az, hogy erről a világ többi részét is meggyőzzük, hogy ne riadjon el a külföldi tőke a térségtől. Ennek érdekében az ASEAN közös elvek, eljárások kidolgozását végzi, ebben Kínával konzultál.

– Idén februárban az Egyesült Államok–ASEAN találkozóról megjelent tanulmányok szerint Washington a szervezetet a kínai növekedés megállítására próbálja felhasználná. Mit gondol erről?
– Ez a folyamat már korábban elindult. Azzal, hogy Obama elnök korábbi védelmi minisztere, Robert Gates rezidens hatalomnak definiálta az Egyesült Államokat a csendes-óceáni térségben, már ezt a célt szolgálta. De az is, hogy a csendes-óceáni partnerség (TPP) létrehozásában Washington az ASEAN-országoknak központi szerepet szán. Ezek azt mutatják, hogy a délkelet-ázsiai térség fontos színtere a globális politikának, aminek Kína és az Egyesült Államok is részese akar lenni. Ez pedig érthető, hiszen a régió ásványkincsekben igen gazdag, rajta keresztül vezet az út a Távol-Keletről Nyugatra és vissza.

– Nem gondolja, hogy az ASEAN-országok törékeny politikai, társadalmi viszonyait kihasználva egyes pártok, politikusok támogatásával a nagyhatalmak túlzott befolyásra tesznek szert?
– Ez a jelenség a hatalmi logika következménye, amit kezelni kell. A helyzet szerintem nem olyan rossz, a gazdasági növekedés, a közös érdekek ellensúlyozzák a politika befolyásolását. Míg korábban kizárólag a nyugati tőkétől függtünk, a többpólusú világ kialakulásával lett választási lehetőségünk. A világ az elmúlt húsz évben sokat változott, és ezt a nagyhatalmak politikusai is felismerték. Korábban a délkelet-ázsiai térség csak egy szegény régió volt, ha viszont ma a régióban kedvezőtlen fordulat következik be, azt az egész világ megérzi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.