A február végén született törékeny fegyverszünet végét jelző erőszak a 2012-ben kettészakadt metropolisz mindkét oldalán sok áldozatot követelt. Az ország volt gazdasági központjának a lázadók ellenőrizte, keleti felén a kormányerők légi csapásaiban százhuszonhárom civil halt meg, köztük tizennyolc gyerek. A hadsereg ágyúzásai nyolc lakossal végeztek. Az Aszad-rezsim által ellenőrzött nyugati oldalon a lázadók tüzérségi támadásaiban hetvenegy civil vesztette életét. A halottak között tizenhárom gyerek volt – közölte a központ.
A hajnali órák viszonylagos nyugalma után pénteken is folytatódtak a harcok: az OSDH jelentése szerint az ellenzéki városrészek elleni légi csapásokban egy gyerek meghalt, öten megsebesültek. A helyi polgári védelem egyik vezetője arról tájékoztatott, hogy sok bomba csapódott be mecsetek közelében, és egy lövedék egy klinikát talált el Aleppó El-Mardzsa negyedében.
Az állami televízió ugyanakkor azt jelentette, hogy az ellenzéki támadásokban több ember megsebesült a rezsim ellenőrizte környékeken.
A történtek miatt a városban a muszlimok számára a hét legfontosabb vallási eseménye, a pénteki imádság elmarad a mecsetekben.
Az elmúlt hét legvéresebb eseménye egy kórház és egy lakóépület ellen intézett légi támadás volt, amely a legfrissebb ismeretek szerint legkevesebb ötvenöt ember halálát okozta. A hadsereg tagadja, hogy a szír légierő támadta meg a kórházat. A kormány bírálói ezzel szemben arra emlékeztettek, hogy a szemben álló felek közül csak a kormányerők rendelkeznek harci repülőkkel, ugyanakkor a tragédiát megelőző napokban helyi aktivisták azt jelentették, hogy a damaszkuszi előrenyomulást támogató orosz hadsereg bombázói is részt vettek a harcokban.
Az ellenzéki fegyveres alakulatok és a hadsereg közti közvetlen összecsapások a washingtoni és moszkvai közvetítéssel február 27-én életbe lépett tűzszünet egyértelmű megsértését, sokak szerint végét jelentik. A fegyvernyugvás nem vonatkozott az Iszlám Államra és az Al-Kaida terrorhálózathoz kötődő An-Nuszra Frontra, a két iszlamista szervezet elleni harcok a tűzszünet alatt is töretlenül folytak. Aleppóban azonban az An-Nuszra Front alig van jelen, az Iszlám Állam pedig egyáltalán nem.
Egy napja az Al-Vatan című kormányközeli napilap vezércikkében azt írta, hogy Bassár el-Aszad elnök hadserege napokon belül átfogó offenzívát indít Aleppó város és az azonos nevű tartomány visszafoglalására.
Moszkva ENSZ-nagykövete pénteken Genfben úgy nyilatkozott, hogy a szír hadsereg az orosz légierő támogatásával hadjárat indítását tervezi Deir-ez-Zór és Rakka ellen is. Az előbbi város környéke részben, utóbbié egészen az IÁ ellenőrzése alatt áll. Alekszej Borodavkin a RIA orosz hírügynökségnek azt is mondta, hogy Moszkva Genfben közvetlen tárgyalásokra számít a szemben álló felek között.
A genfi tárgyalások harmadik fordulója április 18-án megszakadt, miután a szíriai ellenzék egy részét tömörítő Tárgyalási Főbizottság felfüggesztette a részvételét. Az ENSZ szíriai különmegbízottja, Staffan de Mistura reményei szerint valamikor májusban újrakezdődhetnek a tárgyalások, de – mint mondta – ehhez előbb a harci cselekmények megfékezésére lenne szükség.
Elítélte eközben az orosz helyettes külügyminiszter, hogy Washington újabb katonai kontingenst küldött Északkelet-Szíriába. Eddig a bejelentett 250-ből 150 amerikai katona érkezett El-Haszaka tartomány Er-Rumejlán nevű településére. Szergej Rjabkov a TASZSZ orosz hírügynökségnek nyilatkozva rámutatott, hogy Washington nem egyeztetett Damaszkusszal, s ezért a művelettel megsértette Szíria szuverenitását.
A szíriai válsággócokra vonatkozó fegyvernyugvásról állapodtak meg orosz és amerikai katonai illetékesek a tűzszünet betartásán őrködő célcsoporton belül – értesültek orosz hírügynökségek a Genfben ülésező testületből származó forrásokból.
A RIA Novosztyi tudomása szerint a megállapodás értelmében 24 órán át szüneteltetik a harcokat Damaszkusz környékén, Latakia térségében pedig 72 órás fegyvernyugvás lesz péntek éjféltől. Aleppóra állítólag nem vonatkozik az orosz–amerikai megállapodás. A TASZSZ hírügynökséget tájékoztató források szerint viszont a damaszkuszi és latakiai fegyvernyugvás időtartamát egyelőre nem határozták meg. Az Egyesült Államok és Oroszország őrködik a fegyverszüneti megállapodás betartatása felett.