Az európaiak szeretnék, ha a britek maradnának az EU-ban

Jelentős többség vélekedik így egy, öt uniós tagállamban végzett felmérés szerint.

MTI
2016. 04. 20. 12:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két hónappal a június 23-ra kiírt brit népszavazás előtt a TNS Sofres közvélemény-kutató intézet felmérése azt mutatja, hogy miközben a britek megosztottak a kérdésben (30 százalék a bennmaradást, 34 százalék a kilépést támogatja, 28 százalék pedig még habozik), a németek 79, a spanyolok 67, a franciák 59, a lengyeleknek pedig 54 százaléka azt szeretné, hogy Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradna. A brexitet, azaz Nagy-Britannia kilépését az EU-ból Németországban a megkérdezettek 13, Spanyolországban és Lengyelországban 7, Franciaországban pedig 41 százaléka szeretné.

A népszavazás várható eredményét illetően viszont eléggé bizonytalanok az előrejelzések. A britek 40 százaléka úgy véli, hogy a bennmaradáspártiak fognak győzni, és 26 százalék véli úgy, hogy a brexitre fognak többen szavazni, míg 34 százalék nem tudja, mi lesz a végeredmény.

 

A Németországban megkérdezettek 47 százaléka szerint Nagy-Britannia az EU tagja marad, 38 százalék szerint kilép, 15 százalék pedig bizonytalan. A spanyolok 48 százaléka szerint a britek többsége a bennmaradásra szavaz, 28 százalék szerint a kilépésre, 24 százalék pedig nem tudja, mi lesz az eredmény. Franciaországban 48 százalék várja a bennmaradáspártiak győzelmét, 52 százalék szerint pedig a britek inkább ki akarnak lépni az EU-ból. Bizonytalan álláspontot nem mértek Franciaországban. A lengyeleknél 44, 24 és 33 százalékos az aránymegoszlás.

Az esetleges brexit következményeit illetően a briteknek alig 10 százaléka gondolja azt, hogy a kilépéssel javulna az Európai Unió gazdasági helyzete, s 38 százalékuk szerint Nagy-Britannia távozásával romlana az unió helyzete, 21 százalék szerint pedig nem jelentene változást. A többi uniós országban is az optimisták vannak kisebbségben, Németországban 2, Spanyolországban 5, Franciaországban 14, Lengyelországban pedig a megkérdezettek alig 4 százaléka gondolja azt, hogy jót tenne az EU gazdaságának, ha a britek távoznának. Romlásra számít viszont a németek 36, a spanyolok 43, a franciák 33 és a lengyelek 39 százaléka, a többiek pedig (Németországban 43, Spanyolországban 34, Franciaországban 53 és Lengyelországban 29 százalék) úgy gondolják, hogy nem hoz változást a brexit az uniós gazdaságra nézve, vagy nincs véleményük a kérdésről.

A felmérés április 4. és 14. között készült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.