Embertelen körülmények a magyar határon

Nem tágítanak a migránsok a magyar határról: addig maradnak, míg nem engedjük be őket hazánkba.

Majláth Ronald
2016. 04. 19. 10:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem nehéz megtalálni a migránsok új útvonalát a horgos–röszkei átkelőnél: a határ szerbiai oldalán az autóutat lezáró kerítést már a földig letaposták, máshol eldobott palackok jelzik a migránsok irányát. Szerb rendőröket nem látunk, így folytatjuk utunkat a határ felé: a poros úton már a lábnyomok is kivehetők.

Két férfira leszünk figyelmesek, akik felénk közelednek, az egyikük a nyakában viszi a kisfiát. De nem csak ezért akad meg a szemünk rajtuk: az apa karjára hatalmas kereszt van tetoválva – nyakában is feszület lóg –, meg is szólítjuk őket. Aras Mohtasam Iránból indult útnak a családjával, állítása szerint terhes felesége a kerítésnél várja, a kisfiával bevásárolni indultak a benzinkútra.

Mint mondja, őket embercsempészek hozták el ide a szerb–macedón határról, fejenként 170 eurót kellett fizetni nekik. A pénzük már fogytán van, így nagyrészt az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adományaira szorulnak: naponta egy halkonzervet és fél liter vizet kapnak tőlük. Ők mégsem mennének el a határról, annak ellenére sem, hogy a magyar határőrök csak ennyit mondanak nekik: wait, wait, wait – vagyis várjanak, várjanak, várjanak. Ők pedig bizakodva várnak tovább, Mohtasam pedig a piszkos, izzadt pólójára mutat. Farsziul ennyi van ráírva: Jézus szeret minket.

 

A távolban már felsejlenek a színes sátrak. Néha maró füstszag üti meg az orrunkat, majd egy fa alatt egy kisebb csoportot látunk. Huszonéves fiúk francia kártyát forgatnak; mikor megkérdezzük, mit játszanak, azt mondják, ez egy szíriai játék. Hamarosan kiderül: Rakkából – vagyis az Iszlám Állam fővárosából –, Darából és Damaszkuszból jöttek, három hónapja indultak el a hazájukból.

Őket már Horvátországból dobták vissza a hatóságok Szerbiába, majd némi idő után úgy döntöttek, hogy megpróbálkoznak Magyarország felé a határátkeléssel. Nem jártak sikerrel, így most csak várnak. Egyikük, Ahemt Sekho azt mondja: a magyar határőrök csak azokat engedik be, akiknek gyerekük van, nekik viszont nincs – ezért is kell várniuk. És akad egy másik probléma is – teszi hozzá –: észrevették, hogy a határon a tolmács Aszad-párti, ezért ellenszenvezik a menekültekkel, és direkt megnehezíti a dolgukat.

De ők nem adják fel, ha kell, akár évekig is várni fognak a határon, Szíriába pedig már akkor sem mennének vissza, ha ott béke lenne. A rakkai fiú még hozzáteszi: ha már sehogy nem engedik be őket Magyarországra, akkor majd vesznek egy csípőfogót a közeli benzinkúton, hogy átvágják a kerítést – s itt összemosolyog a kis csapat.

 

A tranzitzónához érve már látjuk, honnan a füstszag: nejlonzacskókat dobáltak a tűzre a menekültek, mert ebédet készítenek. Arrébb egy „zuhanyzófülkét” látunk: rongyokból építették, odabenn vizespalackokból locsolják magukra a közeli csapról hozott vizet. A közelben egy férfi siet a segítségünkre – ő kurdnak vallja magát –, és már kiált is egy barátjának, aki jól beszél angolul.

Hasszán – így hívják a húsz év körüli fiút, aki a tolmácsunk lesz – egyenesen Szindzsárból jött a csapatával: jezidik, vagyis ahhoz a közösséghez tartoznak, amelyet az IÁ kegyetlenül üldözött. Ők Macedónián keresztül érkeztek, és Németországba tartanak. „Vannak olyanok is, akik Magyarországon maradnának” – mondja a férfi, és ekkor már egyre többen gyűlnek körénk.

Majd panaszáradatot zúdítanak ránk: elmondásuk szerint a szerb rendőrök 50 eurót kérnek tőlük, ha összefutnak velük a benzinkút felé vezető úton, ha pedig nem fizetnek, azzal fenyegetik őket, hogy visszaviszik őket Macedóniába. Az egyikük még le is diktálja a sápszedő rendőr kocsijának rendszámát, a másik még az autó színét is mondja: kék és fehér.

 

Kisvártatva egy másik fiatal férfi siet oda hozzánk: ő arra panaszkodik, hogy bár a felesége hat hónapos terhes, nem engedik be őket Magyarországra. Csakis akkor engednék az áthaladást nekik, ha már lenne gyerekük. Így nem marad más hátra, mint hogy a határon szüljön a felesége. Mohammad Abdallah Irakból érkezett, már kilenc napja várakoznak ezen a gazos területen.

Ekkor a távolban azt látjuk, hogy néhány férfi imádkozni kezd: leborulnak a földre, dél felé fordulva. Megkérdezzük Abdallahot is, hogy ők szoktak-e imádkozni: azt mondja igen, de inkább a sátrukban.

Mint mondja, folyamatosan arra várnak, hogy egyszer csak beengedik őket a magyar határőrök a tranzitzóna vaskapuján. Reggel kilenckor jön mindennap az illetékes, aki kinyitja a kaput harminc embernek. A családjával abban bíznak, egyszer ők is benne lesznek a harmincban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.