Ferenc pápa megérkezett Leszboszra

A konstantinápolyi pátriárkával és az athéni érsekkel meglátogatja a szigeten működő menekülttábort.

MTI
2016. 04. 16. 7:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ez az utazás egy kicsit más, mint a többi. Egy olyan út, amelyet megbélyegez a szomorúság A második világháború óta történt legborzasztóbb humanitárius katasztrófával fogunk találkozni\" – jegyezte meg a pápa leszállás előtt a repülőgép fedélzetén vele utazó újságíróknak.

A szigeten a tervek szerint öt órát eltöltő katolikus egyházfőt Alexisz Ciprasz görög miniszterelnök és a két vallási vezető fogadta Mytilene repülőterén. Ciprasz Ferenc pápának azt mondta, valóban történelmi és rendkívüli jelentőségű a látogatása, és büszke erre, különösen akkor, amikor „a keresztény Európa nevében néhány partnerország falakat és kerítéseket épít annak megakadályozására, hogy védtelen emberek egy jobb élet reményében menedéket keressenek.” A görög kormányfő hozzátette, büszke a görög népre, amiért befogadja a menekülteket és migránsokat, amikor maga is szenved a dél-európai ország nemzetközi hitelezői által a kölcsönökért cserébe feltételül szabott megszorítások miatt.

A három egyházi vezető a tervek szerint felkeresi a Leszboszon levő, mintegy 2500 menedékkérőnek szállást adó Moria táborát, ahol közel 250 embert személyesen üdvözölnek majd. Ezt követően egy konténerben ebédelnek a menekültek nyolc képviselőjével. Majd pedig közös nyilatkozatot írnak alá, amelynek tartalma egyelőre nem ismert, de valószínűleg elkötelezettségüket erősítik meg a menekültek megsegítése iránt, szolidaritást szorgalmazva a nemzetközi közösség részéről.

A görög állami televízió jelentette, a katolikus egyházfő látogatását követően nyolc szíriai és két afgán menekültet tervez magával vinni a Vatikánba. Mind a tízen azelőtt érkeztek Leszboszra, hogy életbe lépett az EU–török alku, amelynek értelmében a március 20. után a szigetre érkezőket visszaküldik Törökországba. A lépést többen is egy Görögországot támogató és a határokat lezáró, „európai erődöt” bíráló gesztusként értékelték.

Szombaton reggel, elutazása előtt a katolikus egyházfő Bernie Sanders demokrata elnökjelölt-aspiránssal találkozott egy rövid időre. Sanders a pápának azt mondta, méltatja azt az üzenetét, hogy az erkölcs és az igazság elveit el kell ültetni a világgazdaságban is. A vermonti szenátor előző nap részt vett a Vatikánban a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségekről szóló konferencián.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.