Haragos osztrák szavazók

Helyet követel az új politikai generáció, a kétpárti koalíciós modell megbukott.

Kuthi Áron
2016. 04. 26. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezúttal is duplázott az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), mint legutóbb három tartományban. Most a vasárnapi elnökválasztás első fordulójában érte el a sikert. Míg jelöltjük a 2010-es választáson 15 százalékot szerzett, most fölényesen ugrotta meg ennek dupláját, 36,4 százalékot zsebelve be hatvanszázalékos részvétel mellett. Az eredmény különösen a szavazatok számát szemlélve döbbenetes. Norbert Hofer mögött 1 363 000 szavazat áll, míg öt éve az akkori FPÖ-jelölt, Barbara Rosenkranz csak 482 ezer voksot tudott begyűjteni. A voksok tehát nem is duplázást, hanem triplázást mutatnak. A hagyományos nagy pártok végleges csődjét példásan mutatta, hogy a néppárti és a szociáldemokrata (SPÖ) jelölt a negyedik és az ötödik helyre szorult. A 74 éves néppárti Andreas Khol vasárnapi vereségét elismerve bejelentette, visszavonul a politikától. Sem ő, sem pedig a mögötte 18 százalékon teljesítő szociáldemokrata Rudolf Hundstorfer nem ajánlott választói figyelmébe senkit a második körös megméretésre, egyelőre ez is hozzájárul a mérsékelt szavazók bizonytalanságához. A találgatások ezért a második helyre 20,4 százalékkal befutó Alexander Van der Bellen körül indultak meg, aki az SPÖ-nél és a zöldeknél is politizált, és a második körben is épp az ezek mögött álló választópolgárok bizalmára számíthat.

A lapunknak nyilatkozó Peter Filzmaier politikai elemző azt mondta, a szavazók a kormánnyal kapcsolatos csalódottságukat és haragjukat öntötték formába vasárnap. A csalódottak Van der Bellenre, a haragosak pedig Hoferre adták voksukat. A kremsi egyetem politológusprofesszora szerint a matematika is kiadja az eredményeket. A mérések szerint a választók húsz százaléka elégedett a kormánykoalícióval, és a szociáldemokrata, valamint néppárti jelöltekre leadott 11-11 százalék ezt hűen ki is mutatta. Szerinte viszont nem lehet felépíteni egységes stratégiát a szélsőjobboldali jelölt ellenében a második fordulóra, mivel az FPÖ Felső-Ausztriában a néppárttal, Burgenlandban az SPÖ-vel áll koalícióban. Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára lapunknak nyilatkozva kiemelte, a hagyományos nagy pártok európai eróziójának jelensége figyelhető meg Ausztriában is. Az osztrák sajtó politikai földrengésről, alapvető változások küszöbönállásáról beszélt. A második fordulót május 22-én tartják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.