Házfoglalás a párizsi Stalingradnál

Társadalmi frusztrációkat jelez a migránspárti baloldali fiatalok állandó éjjeli tüntetése.

Kuthi Áron
2016. 04. 27. 19:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Párizs nem minden szeglete kívánkozik lencsevégre, és különösen igaz ez a városközponttól északkeletre található Stalingrad metróállomásra és környékére, ahol hónapok óta több száz migráns táborozik a magasvasút alatt. Ezek közül az afrikai és közel-keleti, nem rendezett státusú migránsok közül döntöttek úgy százötvenen a múlt hét végén, hogy beveszik magukat egy közeli, felújítás miatt üresen álló oktatási intézménybe. A jelenség nem új, hasonló jelenetek már tavaly nyáron is lejátszódtak ugyanitt, akkor menekülteket támogató aktivisták csaptak össze a rendőrökkel. Párizs vezetése már második éve képtelen úrrá lenni a migránsok elszállásolásának kérdésén. A rendőrség eddig több, bár kisebb létszámú migránscsoport ideiglenes táborát számolta fel, a stalingradi állandósult migránstelep azonban nagyságrendi problémákat vet fel. A közelben lévő Jean Jaures középiskolát elfoglaló migránsokról riportot közlő Libération című lap azonban érdekes momentumot osztott meg az olvasókkal. Az éppen a házfoglalást – sikertelenül – megakadályozó rácsokon át azt lehetett hallani, hogy az egyik telefonáló a radikális baloldali, spontán tüntetői csoport, a Nuit Debout (ND – Éjjel Talpra) egyik aktivistájával egyeztet. Az illető főzőedényeket, matracokat és ruhákat kért a demonstrálók szervezőitől. A kért eszközöket aztán a rácsokon keresztül kapták meg a bentiek, akik a lap munkatársának a francia hatóságok rasszizmusára panaszkodtak. A házfoglalás helyszínétől pár metrómegállóra, a place de la République-nél (Köztársaság tér) március végétől időnként több ezren tüntetnek a kormány ellen. A radikális baloldaliakat, főként fiatalokat, alapvetően a munka törvénykönyvében tervezett szigorítások hozták össze, de mások már sokkal messzebb mennének, és kormányt szeretnének dönteni.

Lapunk kérdésére Soós Eszter Franciaország-szakértő elmondta, az utcai mozgalmat az Európában teret nyerő baloldali populista áramlatba lehet sorolni, oda, amelyből most a spanyol Podemos vagy a görög Sziriza pártok is merítenek. A Nuit Debout azonban olyan rendszer- és kormányellenes tiltakozó radikális baloldaliak csoportja, amelynek nincs programja és vezetője. – Egyelőre a törés-zúzásban jók, a kérdés, hogy a történetileg is erős francia szélsőbal megpróbál-e majd velük egyesülni vagy rájuk települni.

Ahogy az elemző is jelezte, az aktivistákat részint a mérsékelt baloldal meggyengülése hozta öszsze, de a megmozdulás közel sem hasonlítható a ’68-as diáklázadásokhoz. – A kormány is óvatos velük, hiába van rendkívüli állapot, és hiába erőszakosak időnként, nem próbálják betiltani őket – öszszegezte Soós Eszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.