Kampánytéma a politika pénzközpontúsága

A Clintonnak rendezett sokmilliós adománygyűjtés másnapján Clooney a kritikusok pártját fogta.

Zord Gábor László
2016. 04. 19. 15:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Clooney egyfelől nagyon is tipikus hollywoodi sztár, de eddigi életművének kétségtelenül vannak fajsúlyos darabjai, például a Sziriana vagy a Hatalom árnyékában, amely filmek súlyos kritikát fogalmaznak meg az amerikai kül-, de a belpolitikával szemben is. A tengerentúlon ez a fajta látásmód hagyományosan a „progresszívekre”, azaz a Demokrata Párt baloldalára jellemző, és Clooney maga is ezen a pályán kering. Ugyanakkor az amerikai művész neve a sikerrel, a gazdagsággal és az elitizmussal is egybeforrt, és emiatt a politikában a legsikeresebb adománygyűjtők között szerepel.

Ez a kettősség az elmúlt hét végén vált valóságos csapdahelyzetté a színész-rendező számára, aki feleségével két egymást követő estén San Franciscóban és Los Angelesben is adománygyűjtő vacsorát szervezett Hillary Clinton, a demokraták vezető elnökjelölt-aspiránsa számára. Az egyéni részvétel 34 ezer dollárnál (9,52 millió forint) kezdődött, a legdrágább páros jegy – ilyenkor a vendég karnyújtásnyira lehet a vendéglátótól, esetleg a díszvendégtől – állítólag 350 ezer dollárba (98 millió forint) került. A két rendezvény együttesen mintegy 15 millió dollárral (4,2 milliárd forint) gyarapította a politikusnő választási hadjáratának büdzséjét, ennyivel juttatva közelebb őt a 2016-ra kitűzött 2,5 milliárd dolláros (700 milliárd forint) értékhez. Mindkét helyszínen ellentüntetők várták a vendégeket, Los Angelesben a volt elnökfeleség, szenátor és külügyminiszter autóját egydollárosokkal szórták meg. A Clinton riválisának, Bernie Sandersnek a táborához tartozó tüntetők performanszát a vermonti szenátor televízióban elhangzott szavai nyomatékosították. „A nagy kérdés az, hogy milyen jövő vár a Demokrata Pártra. Vajon a pénzgyűjtés és magának a pénzgyűjtésnek a módja a párt jövőjét tükrözi?” – tette fel a kérdést Sanders, akinek internetes mikrofinanszírozásra támaszkodó kampányát átlagosan fejenként 27 dollárral támogatták hívei.

Clooneynak nem maradt más hátra, mint hogy az NBC televízió vasárnapi adásában szimpátiát mutasson a tüntetők és Sanders felé, igazat adva neki abban, hogy baj, ha a pénz ekkora befolyásra tesz szert a politikában. Ígéretet tett, ha Sanders nyerné el a párt elnökjelöltségét, őt is támogatni fogja. Kitért arra, hogy számára épp ezért van tétje a novemberben szintén sorra kerülő törvényhozási választásoknak, ahol a demokratáknak vissza kellene szerezni a szenátusi többséget. Így meg lehetne szavazni Barack Obama elnök egyelőre várakoztatott jelöltjét, Merrick Garlandot az amerikai legfelsőbb bíróságba, ezzel ugyanis az liberális többségűvé válna. Ezzel pedig el lehetne törölni a Citizens United 2010-es határozatát, amely megnyitotta az utat a vállalati pénzek korlátlan kampányfinanszírozási felhasználása előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.