Katonákat küldenek az osztrák–olasz határra

Ausztria rövidesen szigorú határellenőrzést fog bevezetni.

MTI
2016. 04. 02. 19:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Minthogy az EU külső határait jelenleg még nem védik hatékonyan, Ausztria rövidesen szigorú határellenőrzést fog bevezetni. Ez erős ellenőrzést jelent a Brenner-hágón, katonák jelenléte mellett” – mondta a miniszter.

Doskozil szerint az EU külső határainak védelméről szóló kérdésnek a jövőben az európai biztonságpolitika fókuszában kell állnia: „A hadsereg jelentős mértékben hozzájárulhat a határvédelem támogatásához. Európának vannak még kihasználatlan katonai erőforrásai ebben”. A miniszter szerint a katonák a határvédelem mellett közreműködhetnének a migránsok regisztrálásában, a humanitárius segítségnyújtásban és a kitoloncolásokban is.

A tárcavezető az osztrák eljárást azzal indokolta, hogy a menekültek az EU–török megállapodás miatt a balkáni útvonal helyett növekvő mértékben más, elkerülő útvonalakat fognak választani.

„Erőteljes növekedésre számítunk a következő hetekben a földközi-tengeri útvonalon” – mondta. Ebben az évben eddig már 14 600 menekült érkezett ebből az irányból, ami 44 százalékos emelkedést jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest. Csak a múlt héten 5000 menekült érkezett a Földközi-tengeren át Európába, és számuk nagymértékben növekedni fog, ahogyan az időjárás melegebbre fordul – mutatott rá.

Doskozil emellett javaslatot tett egy civil-katonai misszió létrehozására az EU határügynöksége, a Frontex támogatására. Egy ilyen misszió hasznos lehetne Görögország, Bulgária vagy akár Olaszország határain is – magyarázta. Ezt a témát szerinte meg kellene vitatni az EU védelmi minisztereinek következő tanácskozásán.

Hasonló véleménynek adott hangot Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter is a Münchner Merkur című német lapnak nyilatkozva. Elmondta, hogy Törökországban mintegy 700 ezren várakoznak a görög határon, Isztambulban pedig 400 ezren készülnek Bulgárián át Nyugat-Európába jutni. Nem fognak egy vállrándítással visszafordulni – figyelmeztetett.

Arra a kérdésre, hogy a katonák kivezénylése nem okoz-e majd fennakadásokat a nyári vakációra utazók forgalmában, Johanna Mikl-Leitner úgy vélte, még ha torlódások lesznek is, ezt az emberek meg fogják érteni. „A biztonság és a stabilitás a fő prioritás” – hangsúlyozta a belügyminiszter.

Az EU–török megállapodás értelmében hétfőtől visszatoloncolják Görögországból Törökországba a menekülteket. Ezzel az EU reményei szerint végleg bezárul a balkáni útvonal. Sokan viszont attól tartanak, hogy egyidejűleg új útvonalak nyílnak meg Bulgária vagy Albánia felé, és megélénkül a Líbiából Olaszországba vezető embercsempészet is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.