Kohl Merkelnek üzen Orbánnal

A menekültkérdés eltérő megítélése már második éve mérgezi a magyar–német államközi kapcsolatokat.

Kuthi Áron
2016. 04. 19. 8:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Németország minden szempontból hazánk egyik legfontosabb partnere, vitás kétoldalú kérdésekben ugyanúgy nincs hiány, mint ahogy nem volt 2010 és 2014 között sem. De amíg a második Orbán-kormány a médiatörvényt és az új alkotmányt illető jogi természetű kérdésekben vitázott Berlinnel és Brüsszellel, addig most a központi érdeklődésre számot tartó menekülthullám a pengeváltások tárgya.

Berlin és Budapest viszonyát továbbra is az ambivalens együttműködés határozza meg, a kritikák hátterében biztosan dübörög az a durván hatezer német cég, amely 300 ezer magyar munkavállalót foglalkoztat. Ilyen értelemben Angela Merkel tavaly februári és a bajor miniszterelnök idén márciusi budapesti villámlátogatása is rácáfolt arra, hogy nagy bajok lennének a kétoldalú kapcsolatokban.

De mint azt a lapunknak nyilatkozó szakértő elmondta, a migránsválság kezelésére vonatkozó üzengetések már huzamosabb ideje a színfalak előtt zajlanak, és ez hosszabb távon kártékony hatású. Hettyey András szerint bár régebben is voltak olyan fajsúlyos kérdések, amelyeket illetően eltért a két kormány álláspontja – mint például az iraki beavatkozás, amelyet a Medgyessy-kabinet támogatott, a németek nem –, de a nézeteltérés mostani tárgya, a menekültkérdés mindkét ország belpolitikai életében központi helyet tölt be, fogalmazott a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa. Szerinte az is biztosra vehető, hogy a jövőre esedékes német választást megelőző kampányban is ugyanez lesz a helyzet. A német kereszténydemokrata politikusok jól érzékelik, hogy ha Orbán érzékeny megjegyzéseket tesz Merkel menekültpolitikájára, és kritizálja a migránskvótát, annak közvetlen hatása van a CDU szavazóbázisára. Viszont az, hogy valóban nem a legjobb a helyzet, már a tavaly novemberi máltai EU–Afrika-csúcstalálkozón is megmutatkozott, ahol a német kancellár lemondta a kétoldalú találkozót Orbán Viktorral. A szakértő szerint a Kohl-találkozónak nincs túl nagy jelentősége, mivel a volt kancellár már nem aktív politikus, inkább arról van szó, hogy a magyar kormányfő saját kormánya álláspontja kifejtésére használja fel az alkalmat.

Kohl és Orbán barátságához érdekes adalék, hogy amikor a Fidesz először nyert országgyűlési választást 1998-ban, a miniszterelnök a még éppen hivatalban lévő Helmut Kohltól kért tanácsot. Azt kérdezte tőle, milyen a viszony a politikai és a személyes erkölcs között. Erre Kohl azt mondta, „hagyjuk ezeket a zagyvaságokat, a helyzet úgy áll: ami jó a magánéletben, az a jó a politikában is”. A történetet maga Orbán idézte fel a 85 éves Kohl tiszteletére rendezett tavalyi konferencián. Kohl hamarosan magyarul megjelenő könyvét Orbán már 2014-ben dicsérte egy, a Miniszterelnök.hu-ról időközben eltávolított hosszú elemzésben. Itt Kohlt Európa építőmesterének mondta, aki pontosan rávilágít a kontinens jelenkori problémáira. Ezek pedig a kancellár szerint a nagy összefüggések iránti érzéketlenségből, a kishitűségből, a hiányzó előrelátásból, a folyamatos válságszónoklatból és a történelem ignorálásából erednek. A kormányfő már akkor is kiemelte Kohl gondolatai közül, hogy a nemzeteket jobban be kell vonni az EU munkájába, ugyanis „évtizedes intézmények nem érvényteleníthetik az emberi együttélés évszázados kereteit”. Orbán 2011-ben és tavalyelőtt is járt Kohlnál, és a német politikus többször is méltatta a magyar kormányfő tevékenységét.

Több német lap is foglalkozott a találkozóval. A Die Welt című konzervatív lap hírportálján közölte Boris Kálnoky írását, aki kiemelte, hogy a megkeresés Budapestről „diszkrét” volt, és Kohl döntött úgy, hogy „politikát csinál” a magyar kormányfő látogatási szándékából. Szerinte Kohl a látogatás átpolitizálásával ösztökélni akarja pártját, a CDU-t, azt üzenve, hogy „valamivel kevesebb Merkel és valamivel több Orbán jót tenne a CDU-nak”. A Der Tagesspiegel úgy véli, Orbán a Berlin és Brüsszel által „elárult”, erős nemzetekből álló régi Európa híveként kívánja pozicionálni magát, és a látogatással legitimitást akar szerezni politikájához az „igazi európaiként” beállított Kohltól, akinek értelmezése szerint ő „az egyetlen igazi utóda”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.