A Hellinikonnal határos kerületek vezetői által aláírt dokumentum szerint az egykori athéni repülőtéren és a volt olimpiai sportlétesítményekben több mint egy hónapja elhelyezett 4153 menekült szörnyű körülmények között tengődik, és a helyzet óriási kockázatot jelent a közhigiéniai viszonyokra.
Dioniszisz Hacidakisz, Faler polgármestere hozzátette, hogy e helyszínek befogadóképességét jóval meghaladja az ott elhelyezett menekültek száma, és súlyos higiéniai gondok merülnek fel, például a több ezer emberre összesen negyven illemhely jut. A kerületvezetők nyugtalanságukat fejezték ki
„a menekültek és migránsok között szinte mindennap előforduló erőszakos incidensek és feszültség miatt\"
is, és a belügyminisztertől a rendőrök számának növelését kérték. A Nyugat-Európába tartó menedékkérők úgynevezett balkáni útvonalának márciusi lezárása óta csaknem 46 ezren rekedtek Görögországban. Közülük több ezer migránst a megfelelő befogadóállomások elkészültéig átmenetileg különféle helyszínekre, például Hellinikon kerületbe szállítottak.
Az Európába tartó menekültáradat megállítását célzó EU–török megállapodás április eleji életbe lépése óta jelentősen csökkent a görög szigetekre tartó migránsok száma.
A görög Leszbosz szigetén a rendőrség egy szerdai rajtaütés során 346 migránsra bukkant, akik egy strandon próbáltak elbújni a hatóságok elől. A többségében észak-afrikai országokból, Pakisztánból és Bangladesből származó embereket Moria menekülttáborba vitték, hogy regisztrálják őket. A görög hatóságok hetek óta tisztában vannak azzal, hogy számos olyan migráns tűnt el Leszboszon, akik sem menedékkérelmet nem akarnak benyújtani, sem azt nem szeretnék, hogy visszatoloncolják őket Törökországba.
A menekültválság kezelésére felállított válságstáb szerdán közölte, hogy jelenleg az Égei-tenger keleti medencéjében fekvő görög szigeteken 7647 regisztrált migráns és menedékkérő tartózkodik.