Londonban állították fel a palmürai diadalívet

A Trafalgar téren áll a kétezer éves emlékmű másolata.

MTI
2016. 04. 19. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A méretarányos másolatot egyiptomi márványból készítette el a Digitális Régészeti Intézet (IDA) háromdimenziós technológiát alkalmazva az eredeti diadalív fotói alapján – írja az MTI.

A másolat három napig lesz látható Londonban, majd a világ számos városában, köztük New Yorkban és Dubajban is be fogják mutatni – adta hírül kedden a BBC News.

Készítői szándéka szerint jövőre viszik a szíriai Palmürába, ahol végleges otthonra talál az eredeti műemlék mellett – közölte az oxfordi székhelyű intézet vezérigazgatója, Roger Michel.

A másolat elkészítésével fel akarjuk hívni a világ figyelmét. Közös az örökségünk, univerzális, nem csak a szíriai embereké – hangoztatta Mamún Abdel-Karim szíriai örökségvédelmi miniszter a műemlék másolatának felállításakor.

Palmürát és ókori romvárosát márciusban foglalta vissza a szíriai hadsereg az Iszlám Állam fegyvereseitől, akik tavaly májusban rohanták le a várost. A terrorszervezet az elmúlt tíz hónapban két 2000 éves templomot, a diadalívet és több toronysírt is megsemmisített Palmürában.

Abdel-Karim, aki a visszavétel után egy héttel kereste fel Palmürát, elmondta, hogy a dzsihadisták rombolása ellenére a műemlékek 80 százaléka épen maradt. Hangsúlyozta, a helyreállítási program célja, hogy új technológiák és a fennmaradt maradványok felhasználásával újjáépítsék az ősi műemlékeket, nem pedig az, hogy újakat alkossanak.

„Az iszlamisták pusztítása előtti látványt nem lehet helyreállítani. Tiszteletben akarjuk tartani a tudományos módszert és Palmüra történelmi helyszínének identitását” – tette hozzá.

Roger Michel elmondta, hogy amikor Palmürát megtámadták, elhatározta, hogy az intézet Egymillió felvétel adatbankja (Million Images Database) nevű programja segítségével – amelynek keretében önkéntesek 3D-s kamerákat kaptak Szíriában, Afganisztánban és Irakban – akcióba lépnek.

Az 5,5 méter magas másolatot 3D-s fotók alapján készítették el, a gépek pontosan az eredeti diadalív kialakításának, formájának megfelelően alkották meg a köveket. A másolat létrehozása százezer fontba (40 millió forint) került.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.