Megbocsátásra szólított fel a lengyel államfő

Politikai huzavona nélkül, szakszerűen kell tisztázni a szmolenszki légikatasztrófa okait.

MTI
2016. 04. 10. 19:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Andrzej Duda vasárnap délután a több tízezer lengyel részvételével tartott megemlékezés során avatta fel a varsói elnöki palota homlokzatára rögzített emléktáblát. A táblaavatás része volt azoknak a megemlékezéseknek, amelyeket a szmolenszki légikatasztrófa 6. évfordulója alkalmából szerveztek országszerte.

A lengyel államfő Lech Kaczynskinak arra a beszédére utalt, amely 2010. április 10-én hangzott volna el, a katyni tömeggyilkosság 70. évfordulóján rendezett helyszíni megemlékezésen. A légikatasztrófa miatt soha elő nem adott beszédben Kaczynski hangsúlyozta volna: a Katynról szóló igazság megállapítása azért fontos, mert „begyógyítaná a katyni sebet”, lehetőséget teremtene az igazságon alapuló jövő építésére.

Duda a történelmi igazságtétel mellett nemzeti megbékélésre, a 2010-es légikatasztrófa okainak megítélésében fennálló ellentétek áthidalására hívta fel a lengyelek figyelmét. „Megbocsátásra szólítom fel önöket, mert ma nagy szükségünk van rá, és nélkülözhetetlen egész Lengyelország számára, amelynek jövőjét együtt kell hogy építsük” – hangsúlyozta az államfő, rámutatva, a tragédia áldozatai „különféle politikai táborokba tartoztak, különféle nézeteket vallottak, voltak köztük hívők, s biztosan nem hívők is, ahogy ez minden társadalomban, minden államban lenni szokott”.

Grzegorz Schetyna, a fő ellenzéki erő, a Polgári Platform elnöke vasárnap az észak-lengyelországi Gdanskban emlékezett meg a légikatasztrófa áldozatairól. Leszögezte: a tragédia óta eltelt évek lengyelországi története „nagyon nehéz volt”, de „jó emlékezetet” kell építeni az egész „kegyetlen eseményről”.

2010. április 10-én a nyugat-oroszországi Szmolenszk mellett leszállás közben, sűrű ködben lezuhant a Tu–154-es típusú lengyel kormánygép, fedélzetén Lech Kaczynski lengyel államfővel és feleségével, valamint számos magas rangú politikai, katonai, egyházi vezetővel, neves közéleti személyiségekkel, akik a Katynban 1940 tavaszán a szovjet belügyi rendőrség által lemészárolt több ezer lengyel hadifogoly tiszt emlékére rendezett gyászünnepségre tartottak. A küldöttség és a gép teljes személyzete – összesen 96 ember – életét vesztette.

A lengyel nemzetvédelmi tárca februárban új bizottságot állított fel a légikatasztrófa vizsgálatára, mivel a tavaly november óta kormányzó Jog és Igazságosság úgy látja, hogy az eddigi lengyel és oroszországi vizsgálatok alapvető tényeket és információkat hallgattak el, amelyek lényegesen módosítják az események megítélését.

A katasztrófa okait illetően az orosz és a lengyel vizsgálóhatóságok eddig eltérő részeredményekre jutottak, Oroszország a lengyel pilótákra hárította a teljes felelősséget. A bűnügyi vizsgálat mindkét országban jelenleg is folyik, ezeket az orosz szövetségi nyomozó bizottság, illetve a lengyel katonai ügyészség folytatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.