Megszállták Panamát a kubaiak

Egyre több kubai Közép-Amerikán át akar eljutni az Egyesült Államokba, aminek a térségben nem örülnek.

Keszler Patrícia
2016. 04. 28. 18:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem akarjuk, hogy Costa Rica és Panama Törökország sorsára jusson Latin-Amerikában – mondta Luis Guillermo Solís, Costa Rica elnöke az e heti kormányülésén. A panamai elnök gyorsan reagált a szomszéd kijelentésére. Juan Carlos Varela a migránshullám megfékezésére a diplomáciai tárgyalások folytatásán túl bejelentette, hogy határőrségét is új instrukciókkal látja el. A közép-amerikai migránsválság másfél évvel ezelőtt kezdődött, amikor is ötven év után az Egyesült Államok és Kuba újra felvette egymással a diplomáciai kapcsolatot.

A tömeges elvándorlási hullám alapját elsősorban az adja, hogy a szigetországbeliek félnek, a két állam közötti, egyre barátibb politika okán az amerikaiak hamarosan eltörlik azt az 1966-os törvényt, amely az Egyesült Államok szárazföldjére érkező kubai állampolgároknak letelepedési engedélyt biztosít.

A kubaiak, akik természetesen nem gazdasági bevándorlóknak, hanem az 57 éve tartó Castro-diktatúra áldozatainak és üldözötteinek tartják magukat, új útvonalat találtak célállomásuk eléréséhez. A 7700 kilométeresre becsült út első állomása Havannából vezet repülővel Ecuadorba, majd Kolumbia, Panama, Costa Rica, Nicaragua, Honduras, Guatemala, és végül Mexikó érintésével szárazföldön éri el az Egyesült Államokat.

Panama a menekültáradat ütközőpontjában találta magát. Először Nicaragua döntött úgy, hogy határait lezárja az illegális bevándorlók előtt, rá egy hónappal, tavaly decemberben pedig szomszédja, Costa Rica is bevezette a határzárat, mert a területén rekedt nyolcezer migránssal már ők sem tudtak megbirkózni. A mindeddig humanitárius segítségnyújtásáról híres közép-amerikai államot is utolérte a válság, Paso Canoasban – Costa Rica egyik határvárosa – április végéig háromezer-ötszáz kubai menekült torlódott össze, akik hónapok óta várják sorsuk jobbrafordulását.

A hónap közepén Costa Ricában a térség kilenc érintett országa ült egymással tárgyalóasztalhoz, hogy konszenzusra jusson a válságkezelésben, azonban érdemi megoldás, Kuba és Nicaragua távolmaradása miatt, mindeddig nem született.

A helyzet vészesen emlékeztet az európai uniós migránsválságra. A kubaiak egyetlen úti célja az Egyesült Államok, letelepedési engedélyekkel a kezükben sem szándékoznának Közép-Amerikában maradni. Másrészt egyre többen jönnek Afrikából is, elsősorban kongóiak, ők Brazílián keresztül, szintén a panamai földeken át kívánják elérni Amerikát.

Bár január és március között a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) által, Mexikó, Guatemala és Salvador közreműködésével végrehajtott speciális operatív program keretében hatezer kubai migránst helyeztek át a mexikóiakhoz, márciusban pedig a Costa Ricával való diplomáciai tárgyalásoknak köszönhetően újabb ezerháromszáz kubait engedtek át a panamai határokon, egyelőre elhúzódó válsággal kell szembenéznie az adó- és nyugdíjas paradicsomnak is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.