A rakpart fala mentén hetek óta több mint 4500 ember táborozott méltatlan körülmények között. A parti őrség szerint a menedékkérők áttelepültek egy, a kikötőváros nyugati felén újonnan épített táborba.
Az új táborról a tévécsatornákon közölt képeken légkondicionált lakókonténereket lehetett látni. A tervek szerint a telepet tovább szélesítik, aminek köszönhetően végül több mint háromezer embert tudnak majd ott elhelyezni.
Múlt csütörtökön a parti őrség bejelentette: a migránsok két hetet kapnak, hogy önként távozzanak a hadsereg által épített menekülttáborokba, különben erőszakkal viszik át őket.
„Minden erőfeszítést meg fogunk tenni, hogy meggyőzzük a menekülteket és migránsokat: saját érdekük, hogy menjenek át a menekülttáborokba” – állt a közleményben.
A Görögországban tartózkodó migránsok elhelyezésének problémája a most megkezdett áttelepítéssel nem oldódott meg. Pireuszban és főként a macedóniai határ mentén, Idomeninél kialakult rögtönzött, hevenyészett táborban összesen több mint tizenötezer migráns várakozik. Mindannyian azt követelik, hogy újra nyissák meg az úgynevezett balkáni útvonalat, lehetővé téve ezzel, hogy az emberek továbbutazhassanak Nyugat felé.
Idomeninél eközben olyan hírek kezdtek terjedni, hogy kedden megnyílhat a macedón határ. A Szkai nevű görög tévéadó úgy értesült, hogy mind a görög, mind pedig a macedón rendőrség készenlétben van. A biztonsági erők meggyőződése szerint a híreket a migránsokat segítő önkéntesek és aktivisták terjesztik.
A jelentések szerint a rendőrség legfeljebb igazoltathatja az önkénteseket, mást nem tehet. A híresztelés pedig szájról szájra terjed.
„A civil szervezetek gombamód szaporodnak Idomeniben” – panaszkodott a település polgármestere a Szkainak.
Vasárnap egy arab nyelvű szórólap miatt rohamozták meg a migránsok a határkerítést, amit a macedón biztonsági erőknek könnygáz, villanógránát és gumilövedék bevetésével sikerült megfékezniük. Emberi jogi szervezetek szerint az akcióban 300 migráns és 23 rendőr sebesült meg.
A Törökországból Görögországba érkező menekültek száma a korábbi hónapokhoz képest továbbra is alacsony, az előző 24 órában mindössze nyolcvanan keltek át az Égei-tengeren – közölte az illetékes válságstáb Athénban.
Egy napja 18-an, a hét végén pedig 282-en érkeztek a görög szigetekre. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adatai szerint a múlt hónapban ez a szám naponta átlagosan 900 körül mozgott. Április első tíz napjában viszont az érkezők száma 170-re csökkent.
A múlt hét hétfőn és csütörtökön szállítottak vissza először Törökországba menekülteket azóta, hogy az Európai Unió és Ankara március 18-án megállapodást kötött, amely szerint az EU visszaküldi Törökországba azokat az illegális bevándorlókat, akik március 20-a után érkeznek valamelyik görög szigetre. Cserébe az EU-tagországok – egy egyelőre 72 ezres kontingens erejéig – legális úton átvesznek Törökországtól ugyanannyi szíriai menekültet, ahányat a görög szigetekről visszavisznek Törökországba.
Hétfőn 202, csütörtökön 123 menedékkérőt küldtek vissza Leszbosz, illetve Híosz szigetéről. Több visszaküldés egyelőre nem volt, amit a hatóságok a rengeteg elbírálásra váró menedékkérelemmel indokoltak.
Olga Gerovaszili kormányszóvivő kedden bejelentette, hogy „a menedékkérelmek ügyében körülbelül 15 nap múlva várhatók az első eredmények, és akkor kezdődik majd el az EU és Ankara közti megállapodás következő szakaszának teljesítése”.
Az Amnesty International emberi jogi szervezet „nagyon kaotikusnak” nevezte a görögországi helyzetet, amelyben szerinte nem jut megfelelő figyelem az egyes esetekre.