Migránsválság: nem látszik az áradat vége

Továbbra is ömlenek a migránsok Törökországból. A szakértő szerint tévedés, hogy leáll az emberözön.

Majláth Ronald
2016. 04. 04. 14:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

339 vándorló érkezett az elmúlt 24 órában Törökországból az égei-tengeri görög szigetekre, míg vasárnap 514-en tették meg ugyanezt az utat – közölte a menekültekkel foglalkozó görög válságstáb hétfőn délelőtt, amely szerint szombaton 566-an, pénteken szintén 339-en, míg csütörtökön 377-en érték el Európa területét.

Történt, illetve történik mindez annak ellenére, hogy hétfőn reggel az Európai Unió és Törökország megállapodásában foglaltakkal összhangban visszaküldték az első 202 migránst. A megegyezés értelmében Ankara visszafogadja a március 20. óta illegálisan Görögországba érkezett összes migránst és menekültet, köztük a Szíriából érkezetteket is, cserébe az EU legális úton, közvetlenül Törökországtól szíriai menekültek ezreit veszi át.

Így toloncolják ki a migránsokat az unióból:

Sőt mindezeken túl Brüsszel több pénzt ad Ankarának, felgyorsítja a török állampolgárok vízummentes beutazását célzó folyamatot, illetve haladást ígért az EU-csatlakozási tárgyalásokon. Azonban a legfrissebb adatok szerint továbbra sem sikerült megállítani a menekülteket, így könnyen lehet, hogy rossz üzletet kötött az unió.

Vissza lehet fogni egyáltalán a kitoloncolásokkal az áradatot? – ezzel a kérdéssel kerestük fel Bali Lórántot, a Pannon Egyetem Georgikon Karának Balkán-szakértőjét, aki szerint a visszatelepítés hatékonyságának több tényezője is van, amely befolyással lehet a Görögországban jelenleg tartózkodó 30–50 ezer migráns számának a csökkentésére.

Az első a politikai akarat: a szakember szerint jelenleg úgy látszik, hogy ez mind Görögország, mind Törökország részéről megvan, ezt bizonyítja, hogy ténylegesen megkezdték a visszatelepítést. A másik tényezőt a technikai feltételek jelentik, ezek az információk alapján még kísérleti stádiumban vannak, és folyamatos fejlesztés alatt állnak. A harmadik pedig az adminisztrációs tényező: már most látható, hogy a regisztráció során komoly nehézségek lesznek, amelyek akár fennakadáshoz is vezetnek majd.

Menedékkérelmek tömeges benyújtásával késleltetnék kitoloncolásukat a leszboszi migránsok – közölték a görög hatóságok hétfőn. Zaharula Cirigoti, a görög rendőrség migrációval foglalkozó részlegének vezetője elmondta, hogy először fel kell dolgozni a menedékkérelmeket, mielőtt bárkit is visszaküldhetnének Törökországba. Az Európai Unió határvédelmi ügynökségének (Frontex) helyi tisztségviselői hangsúlyozták: a megnövekedett papírmunka miatt egyre sürgetőbb lenne, hogy az ígéreteknek megfelelően uniós menedékjogi szakértőket küldjenek Görögországba. (MTI)

Bali Lóránt szerint azonban a migránsok visszafordítása csak a kezdeti lépés. „Ennek a jelentősége csupán annyi, hogy a visszaszállítást követően a tömeg az unió schengeni határán kívülre kerül. De ettől még maga a bevándorlási hullám nem áll meg” – hangsúlyozta.

A szakember szerint így a közel-keleti és a közép-ázsiai válsággócok felől továbbra is ugyanebbe az irányba érkeznek majd a menekültek. Emiatt pedig kettős nyomás hárul a török hatóságokra: egyrészt kezelniük kell az ország keleti részén már tartósan meglévő humanitárius válságot, másrészt az ország nyugati partvidékén is egy krízisgóc jön létre, amely társadalmi, szociális és biztonságpolitikai nehézségeket fog okozni – például még inkább visszavetheti a turizmust.

Az EU–Törökország-megegyezés így tulajdonképpen csak a Görögországra nehezedő nyomást fogja valamelyest mérsékelni, magát a migrációs válságot nem oldja meg, csak áthelyezi a humanitárius válság helyszínét az unión kívülre.

Kérdésünkre, hogy ez az áradat mennyiben érinti majd hazánkat, Bali Lóránt elmondta: addig, amíg Szíriában, Irakban és Afganisztánban a biztonsági és a gazdasági helyzet nem rendeződik, bizonyosan számolni kell majd a balkáni útvonallal.

A szakértő szerint ugyan a nyomás várható mértéke jelen pillanatban nehezen határozható meg, szinte biztosra vehető, hogy a következő hetekben napi szinten legalább 100–300 migránssal lehet majd számolni a magyar–szerb határon. Sőt a tavasz érkeztével növekedési tendencia is elképzelhető, mert alternatív útvonalak jöhetnek létre.

Bali Lóránt szerint a szerb határon lévő technikai zár megerősítése arra ösztökélheti ugyan a migránsokat, hogy térjenek vissza a már bejáratott Sid–Zidani Most/Lendva–Sentilj útvonalra, Békés és Csongrád megye térségében a magyar–román határon is megjelenhetnek az eddigi szerb útvonal folytatásaként – tette hozzá a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.