Obama nyilatkozott a Foxnak és megvédte Clintont

Obama a csatornának adott interjúban kifejtette azt is, miért reagál ritkán a terrortámadásokra.

MTI
2016. 04. 10. 20:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washingtonban sajtótörténeti eseménynek minősítették, hogy Obama nyilatkozott a Foxnak, az elnök ugyanis hivatalba lépése, 2008 óta nem adott interjút a republikánusokhoz közel álló televíziónak. Az interjúban, amely vasárnap háromszor került adásba, az elnök megvédte Hillary Clintont, kiállt az általa a legfelső bíróság megüresedett posztjára jelölt Merrick Garland mellett, és bírált két republikánus elnökjelölt-aspiránst a terrorizmus elleni harcban felvetett javaslatuk miatt.

Obama a terrorizmus elleni küzdelemben elért saját sikereinek fontosságát is hangsúlyozta. „Nem volt még egy elnök, aki ilyen sok terroristát emelt volna ki a terepről, mint én az elmúlt hét és fél évben” – fogalmazott Obama. „Én az a srác vagyok, aki egy terrortámadás után felhívja az érintett családokat” – tette hozzá. Bírálta Ted Cruz texasi szenátort, aki többször is szőnyegbombázást javasolt a terroristák uralta szíriai területeken. Obama szerint így sok ártatlan civil esne áldozatul, ezért szerinte a szőnyegbombázás nem eredményes eszköze a terroristák elleni harcnak. Elítélően szólt Donald Trump, a republikánusok jelenleg vezető elnökjelölt-aspiránsa javaslatáról is, miszerint átmenetileg meg kellene tiltani muszlim vallásúak beutazását az Egyesült Államokba.

Az elnök azt is kifejtette, hogy miért reagál ritkán a terrortámadásokra. Meggyőződése szerint ugyanis a terroristáknak éppen az a céljuk, hogy beszéljenek róluk, félelmet ültessenek el az emberekben, pánikot keltsenek és megváltoztassák az amerikaiakat. „Minket nem lehet megváltoztatni, meggyilkolhatnak néhányunkat, de megtaláljuk és levadásszuk őket. Nem esünk pánikba, nem félünk” – fogalmazott Obama.

A hosszas interjúban megvédte volt külügyminiszterét, Hillary Clintont, a demokraták esélyes elnökjelölt-aspiránsát. Kifejtette, hogy az amerikai nemzetbiztonságot nem sodorta veszélybe, hogy Clinton – aki 2009 és 2013 között volt az amerikai diplomácia irányítója – külügyminiszterként nemegyszer a privát e-mail-címéről küldött hivatalos leveleket. Az amerikai kormányzat szabályzata szerint azonban tilos titkos információkat küldeni vagy tárolni a biztonságos kormányzati csatornákon kívül.

Az ügyet jelenleg többen is vizsgálják: a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI), az igazságügyi minisztérium és két, republikánus politikusok vezette kongresszusi bizottság. Obama az interjúban leszögezte: a kormányzat nem gyakorol nyomást sem a minisztériumra, sem az FBI-ra, és ez jövőben is így lesz. „Senki nem áll törvényen felül” – hangsúlyozta az elnök.

Obama beszélt a legfelső bíróság tagjai közé jelölt Merrick Garland ügyéről is. Jelölését a republikánusok nemcsak elfogadni nem akarják, hanem meghallgatni sem hajlandóak a bírót, arra hivatkozva, hogy a jelölésről majd a következő elnöknek kell döntenie. Obama kitartott Garland jelölése mellett, hangsúlyozta, hogy nem kíván újabb jelöltet állítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.