Porosenko nekimenne az offshore-lovagoknak

Az ukrán elnök nagyszabású reformra készül javaslatot tenni.

MTI
2016. 04. 06. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Porosenko sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: törekedni fog arra, hogy az ukrán üzleti élet működését minél átláthatóbbá tegye. A hét elején ismertté vált, hogy az államfő neve is szerepel az offshore cégekről és tulajdonosaikról a Mossack Fonseca panamai ügyvédi irodából kiszivárgott listán. Porosenko magyarázata szerint csak azért kellett offshore vállalatokat alapítania, hogy a tulajdonában lévő Roshen édesipari vállalatot eladja. Tagadta azt, hogy e cégeket adófizetés elkerülésére használta.

A brit miniszterelnöknek és közvetlen családtagjainak nincsenek olyan befektetései offshore-alapokban, amelyekből „a jövőben” anyagi hasznuk származna – hangsúlyozta szerdai közleményében a Downing Street. David Cameron hivatala azért tartotta szükségesnek a nyilatkozat kiadását, mert a szerdai brit sajtó széles körben tárgyalta a konzervatív párti kormányfő esetleges offshore befektetéseit. Ennek előzményeként a Mossack Fonseca panamai ügyvédi iroda tranzakcióiról kiszivárogtatott hatalmas mennyiségű bizalmas dokumentumokból kiderült, hogy a kormányfő 2010-ben elhunyt édesapjának, Ian Cameronnak részesedése volt egy offshore befektetési cégben, amelyet bahamai és svájci székhellyel hoztak létre a Mossack Fonseca közreműködésével.

Kifejtette, hogy a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett Prime Asset Partners Limited vállalata csakis azért jött létre, hogy a Rothschild banknak átadhassa a Roshen vállalat irányítását. Hangsúlyozta, hogy az ügylet teljesen nyilvános volt, és szavai szerint az offshore vállalathoz „egyetlen penny sem folyt be” Ukrajnából. Kijelentette, hogy a cégnek nincs részvénytőkéje, sem nyitott számlája. Szavai szerint éppen az volt a cél, hogy az üzletet elválasszák a politikától. „Erre nincs más mód, mint létrehozni egy független céget és átadni egy ismert banknak” – jelentette ki.

Petro Porosenko emlékeztetett arra, hogy amint 2014-ben államfőként hivatalba lépett, ígéretet tett a Roshen eladására, de nem talált rá vevőt a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktus, valamint az édesipari vállalat Oroszországban lévő aktívumainak zárolása miatt. Megerősítette, hogy az úgynevezett „vak bizalmi” szerződést a vállalat irányításáról 2016. január 14-én kötötte, ez kiterjed a cég eladásáról szóló tárgyalások folytatására is a következő négyéves időtartamra.

Az ukrán elnök ígéretet tett arra, hogy a Roshen után hasonló bizalmi szerződést köt az International Investment Bank irányításáról is, amelyben 60 százalékos részesedése van.

A Roshen az egyik legnagyobb ukrán édesipari vállalat, sajtóértesülések alapján évi mintegy 450 ezer tonna édességet állít elő. A Forbes Ukraina című újság múlt heti számában Porosenkót a hatodik helyre tette a leggazdagabb ukránok legfrissebb listáján. A lap szerint vagyona egy év alatt 100 millió dollárral nőtt, elérve a 858 millió dollárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.