Bocsánatot kért az SS-táborőr

Váratlan eseménynek voltak tanúi a kelet-vesztfáliai Detmoldban ülésező törvényszék résztvevői.

Stefan Lázár
2016. 05. 17. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kilencvennégy esztendős vádlott, Reinhold Hanning hetven év után törte meg hallgatását és beszélt az Auschwitzban eltöltött időről. Előzőleg ilyen személyes vallomásra a hasonló perek egyetlen vádlottja sem volt hajlandó, helyettük csupán ügyvédeik foglaltak állást. A Hanning elleni eljárással lassan végéhez ér az az időszak, melyet a német igazságszolgáltatás szégyenletes fejezeteként emlegetnek.

Az elmarasztalás gyökerei a múlt század hatvanas éveire nyúlnak vissza, amikor első alkalommal álltak bíróság előtt a nemzetiszocialista rendszer haláltáborait irányító vagy ott szolgálatot teljesítő személyek. A majna-frankfurti ügyészség kezdeményezte eljárás 1963 decemberében azonban szűk keretek között mozgott, mindössze a tömeggyilkosságok parancsnokai, a koncentrációs táborok vezetői vagy különös kegyetlenséggel fellépő őrei ellen irányult. A „bűnsegédi részesség” vádját az NSZK igazságszolgáltatása akkor nem ismerte el, és így a koncentrációs táborok 6500 főnyi SS-alakulatainak mindössze 29 tagját ítélték el. A „szégyenletes fejezet” 2011-ben ért véget, miután az Egyesült Államokból kiszolgáltatott John Demjanjukot – a Sobiborban működő tábor alacsony rangú felügyelőjét – elítélték mint a megsemmisítő gépezet apró fogaskerekét anélkül, hogy személyesen elkövetett bűntettet rábizonyítottak volna.

A Központ a nemzetiszocialista bűntettek felderítésére néven működő szervezet 2014 elején még harminc hasonló személyt tartott nyilván, soraikban Reinhold Hanninggal. A hajdani SS-tizedest 170 ezer gyilkosságban elkövetett együttműködéssel vádolják. Váratlan döntése, hogy maga nyilatkozzon az Auschwitz-Birkenauban eltöltött szolgálatáról, a tárgyalás minden jelen lévő tagját meglepte. – Nagyon jól tudtam, hogy mi történik ott, hogy embereket ölnek meg és hamvasztanak el. Éreztem a krematóriumok szagát – mondta.

Beismerése elsődlegesen arra az időszakra vonatkozik, amikor a Magyarországról deportált zsidók érkeztek a haláltáborba. – Őszintén sajnálom, hogy hozzájárultam az igazságtalanságokhoz, aktív tagja voltam a bűnszervezet SS-nek – mondta Hanning, aki közvetlen közelből élte át a túlzsúfolt vagonok érkezését, az SS-orvosok végrehajtotta vizsgálatot, hogy kit tartanak munkára alkalmasnak, és kiket irányítanak egyenesen a gázkamrákba. Két alkalommal kérte áthelyezését, de elutasították. A haláltáborban átélt eseményekről feleségével és gyerekeivel soha nem beszélt, elhallgatta, hogy a holokauszt szimbólumának számító Auschwitzban teljesített szolgálatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.