Erdogan ezzel a törvénnyel átlépné a Rubicont

A német Bundestag elnöke a török államfővel szembeni ellenállásra biztatja az ankarai parlamentet.

MTI
2016. 05. 19. 17:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Norbert Lammert a Süddeutsche Zeitung című német lapban csütörtökön közölt nyilatkozatában „önkényuralmi hajlamokkal” terhelt politikusnak nevezte a török államfőt és úgy vélte, a parlamenti képviselők mentelmi jogának eltörléséről szóló alkotmánymódosítási javaslat esetleges elfogadása azt jelentené, hogy „Erdogan átlépte a Rubicont”.

Az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa hozzátette, hogy az EU-nak nem szabad megszüntetnie a Törökországgal szembeni vízumkötelezettséget, ha az ankarai törvényhozás elfogadja a javaslatot.

Az alkotmánymódosítás terve fejlemények „egész sorába illeszkedik, amelyek egyre inkább eltávolítják Törökországot a demokráciáról alkotott felfogásunktól” – mondta a Bundestag elnöke.

Rámutatott, hogy a javaslat elfogadásához nincs elég képviselője a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP), amely ezért más frakciók támogatására szorul. Ezt a támogatás azonban nem szabad megadni, a törvényhozásnak ki kell állnia jogai mellett – hangoztatta a Bundestag elnöke.

A mentelmi jog „történelmileg szemlélve éppen a parlament és a képviselők védelmét szolgálja az önkényes beavatkozásokkal és a feudális uralkodókkal szemben” – mondta Norbert Lammert, aki szerint a török államfő valódi célja az lehet a mentelmi jog megszüntetésével, hogy pártja javára módosítsa az erőviszonyokat a törvényhozásban.

Egy parlamentnek az ilyen próbálkozásokra „allergiásnak” kell lennie, és „nem hajolhat meg”, hanem fel kell lépnie jogai védelmében – mondta a Bundestag elnöke.

Az ankarai parlament emberi jogi bizottságának AKP-s elnöke, Mustafa Yeneroglu a Süddeutsche Zeitungnak elmondta: az alkotmánymódosító javaslat fő motivációja az, hogy a büntetőjog eszközeivel léphessenek fel a kurdbarát Népek Demokratikus Pártja (HDP) képviselői ellen, a terrorista szervezetként nyilvántartott, betiltott Kurdisztáni Munkáspárthoz (PKK) fűződő állítólagos kapcsolataik miatt. A HDP-s képviselők nagy részének tisztáznia kell, hogy „mennyire emancipálódtak a PKK-tól” – fogalmazott a politikus.

A javaslatot első próbálkozásra nem sikerült elfogadtatni. Legközelebb pénteken szavaznak róla. Mustafa Yeneroglu szerint második nekifutásra sikerül keresztülvinni az alkotmánymódosítást a törvényhozáson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.