Észak-Korea nem áll le az atomprogramjával

Erről döntött a Koreai Munkáspárt.

MTI
2016. 05. 09. 8:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tájékoztatás szerint a küldöttek elfogadták Kim Dzsongun észak-koreai vezető javaslatát a gazdaság fejlesztéséről és ezzel párhuzamosan egy „önvédelmi célú nukleáris erő minőségi és mennyiségi vonatkozásban” megvalósuló fejlesztéséről.

A pénteken kezdődött – több évtized után először megrendezett – pártkongresszus résztvevői arról is határoztak, hogy csak akkor vetnek be atomfegyvert, ha az ország szuverenitását más atomhatalmak megsértenék. Ezt maga Kim Dzsongun jelentette be.

A KCNA jelentésében idézett beszédben elhangzott az is, hogy Észak-Korea „felelősségteljes állam”, s hűségesen teljesíteni fogja az atomfegyverek elterjesztésének megakadályozására vonatkozó kötelezettségeit, és küzdeni fog a világ atomfegyver-mentesítéséért.

A kongresszuson megismételték azt a régóta hangoztatott érvet is, miszerint Phenjan az amerikai ellenségeskedés miatt kényszerül nukleáris elrettentő erejének fejlesztésére.

A világtól elszigetelt Észak-Korea a kongresszust megelőzően januárban egy kísérleti atomrobbantást és több rakétakísérletet is végrehajtott, amire válaszul az ENSZ Biztonsági Tanácsa minden korábbinál szigorúbb büntető intézkedéseket rendelt el Phenjannal szemben.

A Koreai Munkáspárt 36 éve nem tartott pártkongresszust. Megfigyelők szerint a rendezvénnyel az a 2011 óta hivatalban lévő, 33 éves Kim Dzsongun célja, hogy tovább erősítse hatalmát.

A kongresszuson hangsúlyozták annak szükségességégét is, hogy dolgozni kell a megosztott Koreai-félsziget esetleges újraegyesítésén. „De ha a dél-koreai hatóságok a háború mellett döntenek [ ], akkor háborút folytatunk éppen azért, hogy könyörtelenül felszámoljuk az újraegyesítés ellen dolgozó erőket” – olvasható a KCNA által közzétett dokumentumban.

Az 1950 és 1953 között dúló koreai háború a két ország közötti tűzszünettel ért véget, Phenjan és Szöul azóta sem kötött békét egymással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.