Évtizednyi bizonytalanságot okozhat a britek kilépése?

A lépés súlyos károkat okozna a gazdaságnak.

MTI
2016. 05. 04. 21:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

David Cameron a londoni parlament alsóházának bizottsági elnökeiből álló összekötő testület szerda esti meghallgatásán hangsúlyozta, hogy az EU egységes belső piaca a teljes brit export 44 százalékát veszi fel. Ha Nagy-Britannia kilép az EU-ból, akkor nem lesz többé részese ugyanolyan korlátlan hozzáféréssel az uniós belső piacnak, mint most, és az EU-val fenntartott kereskedelmi kapcsolatait a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) általános szabályai határoznák meg.

Így viszont igen magas – az autók esetében 10 százalékos, a marhahús esetében akár 70 százalékos – vámokkal találhatja magát szemben – mondta a csaknem kétórás parlamenti meghallgatáson a brit kormányfő.

Arra a képviselői felvetésre, hogy Kanadának is sikerült kétoldalú megállapodásra jutnia az Európai Unióval, Cameron kijelentette, hogy a tárgyalások a kanadai kormány és az EU között egyrészt hét évig elhúzódtak, másrészt az egyezmény még mindig nem lépett életbe, harmadrészt pedig nem is teljes körű megállapodásról van szó, hiszen a szolgáltatások kereskedelmére nem terjed ki, az uniós piacra irányuló brit export jelentős részét viszont éppen a szolgáltatások – zömmel pénzügyi szolgáltatások – adják.

Hozzátette: a brexit – vagyis Nagy-Britannia távozása az EU-ból – akár egy teljes évtizednyi bizonytalanságot is okozhatna a brit gazdaságban és a külföldi befektetők körében. „Ezt a brexit-tábor valószínűleg nem gondolta át teljesen” – mondta Cameron.

A brit miniszterelnök nem először használ erőteljes gazdasági érveket annak a véleményének a kifejtésére, hogy Nagy-Britannia számára komoly kockázatokat jelentene a távozás az EU-ból.

Nemrégiben, a The Sunday Telegraph című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lapnak írt cikkében úgy fogalmazott, hogy „az évszázad hazardírozása lenne”, ha a brit választók a referendumon arra voksolnának, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az Európai Unióból.

A múlt héten – régi politikai ellenfelével, Brendan Barberrel, a brit szakszervezeti szövetség (TUC) volt főtitkárával közösen – a The Guardian című baloldali napilap véleményrovatában közölt cikket, amelyben kifejtette: a brexitet követő „azonnali gazdasági sokk” után a hosszabb távú következmények között lenne, hogy Nagy-Britannia szegényebb országgá válna, és ez az állapot állandósulna. Cameron és Barber ezt a brit pénzügyminisztérium minap közzétett átfogó elemzésével támasztotta alá, felidézve, hogy a tanulmány szerint brexit esetén 2030-ra 6 százalékkal alacsonyabb lenne a nominális brit hazai össztermék (GDP), mint akkor, ha Nagy-Britannia abban az évben is az EU tagja lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.