Fallúdzsa: ostrom alatt a szunnita felkelés bölcsője

Az egykor Szaddám Huszein fellegvárának számító várost most a dzsihadistáktól vennék vissza.

RZ
2016. 05. 23. 15:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ramádí decemberi elveszítésével a Bagdadtól mintegy 70 kilométerre nyugatra található Fallúdzsa lett az Iszlám Állam egyik utolsó erőssége Irak területén, az Eufrátesz partján álló városon kívül az iszlamisták már csak Moszult ellenőrzik. „Eljött Fallúdzsa felszabadításának ideje. A nagy győzelem pillanata már közel van” – nyilatkozta magabiztosan Hajder al-Abádi iraki kormányfő, aki személyesen a helyszínről felügyeli a hadműveletet.

A bagdadi központi kormányzat hadserege, a rendőrség emberei, irregurális csapatok és síita, valamint szunnita milíciák közösen kerítették be a várost, a lakókat pedig a támadás megindítása előtt távozásra szólították fel, illetve maradás esetén azt tanácsolták nekik: helyezzenek ki fehér zászlókat otthonukra. A hajdan több mint 300 ezer lakosú településen a BBC helyi tudósítója szerint mostanra 60-90 ezer civil maradhatott, sokuk az Iszlám Állam harcosainak rokona. Menekülni ugyanakkor nagyon nehéz: a támadás megkezdése előtt mintegy 20 család próbált meg kijutni a külvárosokból, de vagy az iszlamisták, vagy a városban elhelyezett robbanószerkezetek állították meg őket. A körülbelül 35 ezer főt számláló kormányerők mindenesetre biztonsági folyosókat akarnak fenntartani a távozni próbáló civilek kijutása érdekében.

Fallúdzsa több szempontból is különleges, 2004-ben ebben a városban lázadtak fel az amerikai csapatok ellen, ez volt a megszállás utáni első komolyan szervezett fegyveres felkelés. Ez elgondolkodásra késztette azt az Egyesült Államokat, amely korábban már elhitte, hogy megnyerte a háborút.

A település Szaddám Huszein hadseregének komoly hátországa volt, a lakosság egy jelentékeny része a diktátor katonaságában kereste a kenyerét. A 2004-es tavaszi felkelés az amerikaiaktól 48, a felkelőktől mintegy 600 halálos áldozatot követelt, miközben a város is brutális károkat szenvedett. Az amerikai erőfeszítések végül hiábavalónak bizonyultak: Fallúdzsát átadták az iraki hadseregnek, az Al-Kaida azonban vissza tudta szerezni az ellenállás szimbólumává váló települést, amely így a terrorszervezet városállamává avanzsált.

Az amerikaiak novemberben visszatértek, de az általuk irányított csapatok olyan véres és nehéz összecsapást vívtak a város visszaszerzéséért, amelyhez fogható csak nagyon kevés volt a vietnami háború óta.

Egy évtizeddel később aztán ebben a városban tudta megvetni a lábát az Iszlám Állam, amely ezután jelentős területeket tudott lekanyarítani Irakról és Szíriáról. Csakhogy Fallúdzsa ismét bemutatta ellenálló arcát: idén februárban szunnita törzsi harcosok lázadtak fel a szélsőséges iszlamisták ellen, akiknek napokba telt helyreállítani uralmukat. A felkelők legalább három, Iszlám Államhoz tartozó ellenőrző pontot pusztítottak el, és felgyújtottak egy épületet, amely az IÁ vallási rendőrségéhez tartozott. Nem meglepő módon Fallúdzsa volt az első eset, hogy a terrorállamnak komoly belső fegyveres felkeléssel kellett szembenéznie.

Noha az interneten fellelhető képek tanúsága szerint hétfőn teljes gőzzel indultak meg a légi csapások, Fallúdzsa ostroma – kiindulva abból, hogy Ramádí elfoglalása is hosszabb időt vett igénybe – még az optimista bagdadi kormány szerint is hetekig fog tartani. A BBC-nek nyilatkozó amerikai, korábban Irakban szolgáló diplomata szerint Hajder Al-Abádi nyugati tanácsadói is óvják a kabinetet a kapkodástól, inkább a lassú, de biztos offenzíva elvét sulykolják, amit a kormányfő, úgy tűnik, meg is fogadott.

A harc természetesen nem lesz könnyű. Noha a kormányerők bírják az amerikai légierő támogatását is – amely már eddig is aktívan vett részt az Iszlám Állam iraki és szíriai visszaszorításában –, korántsem biztos, hogy a lakosság kitörő örömmel fogadja majd őket. A Bagdad oldalán harcoló síita milíciákat például, úgy tűnik, kívül hagyják a városon, elkerülendő ezzel egy lehetséges konfliktust a szunnita többségű településen. Mindezen felül óva intenek az elbizakodottságtól a múltbéli tapasztalatok is.

Fallúdzsa 2014 elején első jelentős városként került az Iszlám Állam kezei közé, 2014 júniusában aztán masszív támadást indított a Közel-Keletet feldúló terrorszervezet, óriási területeket lerohanva Bagdadtól északra és nyugatra. Azóta viszont a kormányerők visszavágásának, valamint az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció, illetve Szíria esetében az orosz harci gépek légi csapásainak köszönhetően a terrorállam jelentős területeket veszített mind Irakban, mind Szíriában.

A hétfőn ostrom alá vont településen korántsem rózsás a helyzet, a Human Rights Watch nevű nemzetközi jogvédő szervezet múlt hónapban arra figyelmeztetett, hogy a még a városban maradt lakosságot az éhezés fenyegeti, mivel a kormányerők elvágták az utánpótlási útvonalakat, az Iszlám Állam pedig nem engedi elmenekülni a fallúdzsaiakat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.