Az osztrák fővárosban rendezett Líbia-konferencián egy központi kérdést kell tisztázni: az Európa déli határának közeli szomszédságában fekvő észak-afrikai országban továbbra is megmarad a terrorizmus, embercsempészet és az instabilitás, vagy sikerül az új egységkormánnyal helyreállítani az államiságot és a stabilitást – jelentette ki Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter a hétfői tanácskozások megnyitása előtt.
Steinmeier hangsúlyozta, hogy minden még nagyon a kezdeti stádiumban van, és vannak még teendők. Ugyanakkor a Tripoliban március végén ENSZ-közvetítéssel létrejött új egységkormánnyal kapcsolatban bizakodónak mutatkozott.
A német diplomácia vezetője szerint a John Kerry amerikai és Paolo Gentiloni olasz külügyminiszterek vezetésével tartott tanácskozásokon tisztázni kell azt a kérdést is, hogy melyek a megfelelő eszközök a líbiai kormány támogatására.
Emellett Steinmeier üdvözölte azt is, hogy az egységkormány vezetője, Fájez esz-Szarrádzs is jelen lesz a bécsi tanácskozáson, amelyre több mint 20 állam magas rangú diplomáciai képviselőjét várják.
Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn közösségi oldalán bejelentette, hogy később a nap folyamán Bécsben találkozni fog az örmény és azeri elnökökkel. Azt egyelőre nem tudni, hogy a két ország vezetőjével egy asztalnál vagy külön-külön fog-e találkozni, miután a két ország közötti kapcsolatok újabb mélypontra süllyedtek az április elején ismét fellángolt hegyi-karabahi konfliktus miatt.
A túlnyomórészt örmények lakta Hegyi-Karabah a 90-es évek elején véres háború nyomán szakadt el Azerbajdzsántól, és nyilvánította magát függetlennek. A 30 ezer halálos áldozattal és több százezer ember elmenekülésével járó háború 1994-ben tűzszünettel ért véget. Azóta a terület a helyi örmény erők és az örmény hadsereg ellenőrzése alatt áll, de időről időre kiújulnak a harcok az azerbajdzsáni haderővel. Legutóbb április elején robbantak ki szokatlan hevességű harcok, a legújabb összetűzésekben legalább 120 ember vesztette életét. Moszkva közreműködésével április 5-én tűzszünetben állapodtak meg a konfliktusban érintett felek. A fegyvernyugvást annak életbe lépése után azonban többször megsértették. Beszámolók szerint továbbra is folynak szórványos összecsapások.
Ugyancsak a nap folyamán fog találkozni Bécsben Kerry és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter – közölték orosz hírügynökségek. Kerry és Lavrov vezeti majd az úgynevezett Szíriát Támogató Csoport – amelynek munkájában az Egyesült Államok, Oroszország, Irán, Törökország, az Európai Unió és arab államok vesznek részt – keddi ülését.
Az Egyesült Államok és más világhatalmak készek fegyvereket szállítani Líbia nemzetközileg elismert kormányának az Iszlám Állam (IÁ) és más terrorista szervezetek elleni harcához, illetve kivételeket sürgetnek majd az észak-afrikai ország ellen bevezetett ENSZ-fegyverembargóval összefüggésben. Erről a Bécsben hétfőn tartott nemzetközi konferencián döntöttek a 24 országot képviselő küldöttek, köztük John Kerry amerikai külügyminiszter.
Az értekezlet zárónyilatkozata szerint a résztvevők „teljes mértékben támogatják” az új kormány törekvését, hogy megszűnjön a 2011 óta érvényben lévő fegyverembargó, illetve kivételeket sürgetnek majd az ENSZ-ben alóla.
Kerry szerint „kényes egyensúlyt” kell fenntartani, hogy miközben felfegyverezik a nemzetközileg elismert egységkormányt, elzárják a szélsőségeseket attól, hogy fegyverekhez jussanak. „Ma mindannyian azért vagyunk itt, hogy alátámasszuk a következő tényállást: ha van egy törvényes kormányzat és ez a törvényes kormányzat harcol a terrorizmussal, akkor nem szabad, hogy az a fegyverembargó áldozatává váljék” – szögezte le Kerry újságírók előtt.
A zárónyilatkozatot az Egyesült Államok mellett a világszervezet Biztonsági Tanácsának másik négy állandó tagja is aláírta, illetve a bécsi konferencián részt vevő többi állam is. Az aláírók „készek válaszolni a líbiai kormánynak a katonai kiképzés és felszerelés iránti kérelmére” – olvasható a dokumentumban.
A nemzeti egységkormány szándéka, hogy az ENSZ líbiai szankciókban illetékes bizottságának a fegyverembargó alóli kivételi kérvényeket terjesszen elő, hogy beszerezhesse a szükséges fegyvereket és hadianyagot az IÁ elleni harchoz – olvasható a dokumentumban. A nemzetközi közösség „felméri a mindennemű kérvényeket”, ugyanakkor az Egyesült Államok felszólítja a többi államot, hogy segítsenek a fegyverembargó fokozott kikényszerítésében – tette hozzá az amerikai külügyminiszter.
A megbeszéléseken részt vett a líbiai egységkormány vezetője, Fájez esz-Szarrádzs is, és bejelentette, hogy kormánya hamarosan beterjeszti az általuk kívánt fegyverek listáját. „Jelentős kihívással állunk szemben” a szélsőségesek elleni harcban, ezért „sürgetjük a nemzetközi közösséget, hogy támogassanak minket” – fűzte hozzá.
Közben Líbiában a világszervezet által támogatott elnöki tanács jóváhagyta, hogy a kormányzat 18 minisztere megkezdhesse hétfőtől munkáját, dacára annak, hogy eddig nem kaptak parlamenti felhatalmazást. A Tripoliban március végén az ENSZ közvetítésével létrejött új egységkormány fennhatóságát a kelet-líbiai Tobrukban működő, a nemzetközi közösség által elismert parlament egyelőre nem fogadta el hivatalosan.