Héják a galambdúcon

Külpolitikáját tekintve Donald Trump labdába sem rúghat Hillary Clinton mellett, de nem is nagyon akar.

Zord Gábor László
2016. 05. 04. 18:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mondani sem kell, hogy a külügyi-biztonságpolitikai stáb építésében Hillary Clinton volt first ladynek, szenátornak és külügyminiszternek mérföldes előnye van mind pártbeli, mind republikánus ellenfeleivel szemben. Mi több, okulva 2008-as vereségéből, amikor az elnökjelöltséget Barack Obamának sikerült megszereznie az orra elől, ezúttal biztosra ment: valósággal felporszívózta a szóba jöhető szakértők tömegét (állítólag sok száz emberről van szó), akiket személyazonosságuk titokban tartásával és majdani jól fizető kormányzati állásokkal kecsegtetve motivált.

Ezzel minimálisra csökkentette azok számát, akik a szakmából ellene tippekkel láthatták volna el riválisát, Bernie Sanderst, másrészt egyszerűen nem hagyott jóformán senkit, akikből az amúgy is atipikus külügyi elképzelésekkel fellépő vermonti szenátor csapatot építhetett volna. Harmadrészt a nevesebb stábtagok időről időre piszkos munkát is vállaltak, lejárató hangnemben nyilvánultak meg a demokratikus szocialista politikusról. A sportszerűtlenség azonban nagyon is indokolt volt, hiszen Sanders kezében aduászként ott volt a tény, hogy Clinton – háborúpárti héja énjét először megvillantva – ellenzéki szenátorként megszavazta a republikánus Bush-kormányzat Irak elleni háborúját, amelyet márpedig ma az amerikai társadalom többsége hibának tart.

A Foreign Policy korábbi cikke szerint Clinton külügyi csapatát két megbízható szövetséges, Jake Sullivan (korábbi kabinetfőnök-helyettes) és Laura Rosenberger (egy másik volt külügyes) szervezi. A legnagyobb nevek között megtaláljuk férje külügyminiszterét, Madeleine Albrightot, Leon Panetta volt CIA-főnököt, Tom Donilon volt nemzetbiztonsági tanácsadót és Michele Flournoyt, a Center for a New American Security agytröszt ügyvezetőjét. A tömegben a húszas éveiben járó kezdő kutatótól a veterán 50-60 éves exdiplomatáig mindenki megtalálható. Az utóbbiak közül az Európával és Oroszországgal foglalkozó munkacsoportot vezető Michael McFaul, a konfliktusairól elhíresült volt moszkvai nagykövet lehet ismerős. Sokszínű társaság, de a XXI. század első két évtizedének amerikai politikájából kiindulva a szakmai merítés azt is jelenti, hogy inkább a héja (háború- és beavatkozáspárti), mintsem a galamb (békepárti) megközelítés dominálhat soraikban.

A republikánus éllovas, Donald Trump nem tud és láthatóan nem is akar versenyezni ezzel a fölénnyel, sőt megpróbálja Clinton ellen fordítani. Egy április eleji kampánygyűlésen egyszerűen úgy fogalmazott: „a szakértők borzasztók. Nézzük már meg azt a káoszt, amiben az összes szakértőnkkel együtt vagyunk! Nézzük már meg a Közel-Keletet! Ha elnökeink és politikusaink az év 365 napján nyaralni mentek volna a tengerpartra, sokkal jobb formában lennénk a Közel-Keleten, mint most.” Csapata nélkülözi a közismert figurákat.

Van köztük, aki a globális békét szorgalmazó nemzetközi jogi szervezet igazgatója, s van, aki az Egyesült Államokat rabszolgatartókhoz hasonlította, de muszlimellenes libanoni keresztény milíciához köthető személy is, illetve a Bush-kormány alatt lemondani kényszerült pentagoni belső ellenőr, aki később a botrányos iraki műveleteiről ismert Blackwater céghez igazolt. A legizgalmasabb egy bizonyos Bert Mizusawa vezérőrnagy, aki 1984-ben (még századosként) a koreai demilitarizált övezetben az északiak tüze alatt segített át egy szovjet disszidenst a déli oldalra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.