Jöhetnek a törökök

Az Európai Bizottság holnap vízummentességet javasol.

Kuthi Áron
2016. 05. 03. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Maga Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke ismerte el, hogy a hosszú évek óta a tetszhalál állapotában lévő török–uniós kétoldalú kapcsolatok inkább hátramozdították a párbeszédet, és az elhidegülés miatt lett még rosszabb többek között a sajtó, az újságírók helyzete Törökországban. Azzal érvelt, hogy csak a párbeszéd újrafelvétele javíthat a helyzeten, és erre jó példa lesz az égető menekültügyi helyzet rendezése. Timmermans szerint pont a vízummentesség mielőbbi elérése iránti vágy késztette konkrét lépésekre Ankarát, és a legtöbb feltételt már teljesítette is. A Politico hírportál brüsszeli információkra hivatkozik, amelyek azt tudatják, a törökök annyira jól állnak a vízummentesség hetvenkét feltételének teljesítésében, hogy az Európai Bizottság már holnap megteszi hivatalos javaslatát a kötelezettség eltörlésére. A lépés gyakorlatilag egyirányú utcát nyit Ankara előtt, mégpedig azért, mert az Európai Parlament (EP) várhatóan nem fog túl sokáig rágódni a javaslaton, úgy sejtik, lényegi változtatások nélkül fog a tagországok állam- és kormányfői elé kerülni. Az EP-ben aggodalmak is megfogalmazódtak, a múlt héten például Fabio Massimo Castaldo, a Szabadság és Közvetlen Demokrácia Európája nevű euroszkeptikus EP-frakció felhívta a figyelmet arra, hogy Törökország vonatkozásában nem beszélhetünk demokráciáról, szólásszabadságról vagy az emberi jogok teljesüléséről.

Ami a menetrendet illeti, a tervek alapján már június végével megvalósulna a vízummentesség, és hogy nagy tempót diktál Ankara saját magának, az is jelzi, hogy míg egy múlt heti török bejelentésben az állt: még tizenkettő hiányzott a hetvenkét feltétel teljesítéséből, tegnapra – az ígéret szerint – mindegyikkel végeztek. Törökországnak olyan feltételeket kellett teljesítenie, mint biometrikus útlevél-kiadási rendszer és infrastruktúra kiépítése, vagy éppen a kisebbségek jogainak biztosítása.

És itt jön a kérdés legkeményebb része, az Ahmet Davutoglu vezette kormány szólásszabadságot korlátozó sorozatos intézkedései és Recep Tayyip Erdogan elnök kijelentései, amelyek sorozatban verték ki a biztosítékot az európai uniós tagállamoknál. Erdogan jogászai azonban jól tudják, hogy különféle vízumkérdésekben eddig minősített többséggel döntött a tanács, egyhangú szavazásra nem volt szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.