Két magyar a legnagyobb középiskolai versenyen

Az ötnapos megmérettetésen 1760 diák munkáját értékelik a zsűritagok.

Győr Ágnes
2016. 05. 11. 16:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A feszültség elég nagy, hiszen igen komoly versenyről van szó, de megpróbálnak arra koncentrálni, hogy kihozzák magukból a legtöbbet. Ha ez sikerül, akkor az eredmény már kevésbé fontos – mondta el lapunknak Bálint Karola, egyike annak a két magyar fiatalnak, aki részt vesz a jelenleg zajló Intel International Science and Engineering Fair (ISEF) nevű rendezvényen, a világ legnagyobb, középiskolásoknak szóló tudományos versenyén. Az Arizona állambeli Phoenixben megrendezett, ötnapos megmérettetésen ezekben az órákban 77 ország 1760 diákjának a munkáját értékelik a zsűritagok.

Bálint Karola, a csongrádi Batsányi János gimnázium tavaly végzett diákja ShopMap, avagy tablet a bevásárlókocsin című projektjével, Király Szilvia, a Városmajori Gimnázium 18 éves tanulója pedig Építsünk ereket őssejtekből elnevezésű projektjével igyekszik majd elnyerni a szakemberek tetszését. Mindkettőjüket a Magyar Innovációs Szövetség delegálta az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen elért eredménye alapján. Nem csoda, hogy nagy a feszültség, hiszen az ISEF-en a tét igen nagy. A különböző kategóriákban induló fiatalok 4 millió dollár értékű díj és ösztöndíj elnyeréséért küzdenek, a fődíj 75 ezer dollár (átszámítva nagyjából 20,4 millió forint).

Bálint Karola tegnap levélben arról számolt be: hétfőn állították fel a versenyzők a standjaikat, és az előzsűri átnézte, hogy minden rendben van-e a projektjeikkel. Kedden volt némi szabadidejük, így meglátogatták a Grand Canyont. A zsűrizés szerdán helyi idő szerint reggel nyolc órától délután ötig tart. Ez idő alatt körülbelül nyolc-tíz zsűritag keresi fel a különböző standokat, ahol az indulóknak röviden be kell mutatniuk a projektjüket majd feltesznek nekik néhány kérdést. Csütörtökön és pénteken még lesznek kisebb programok, akkor kerül sor a díjátadókra.

Kérdésünkre, hogy hogyan akadt a ShopMap ötletére, Bálint Karola ezt nyilatkozta: zavaró tud lenni, főleg ha sietünk, ha nem találunk valamit egy üzletben, ezért megpróbált megoldást találni az ilyen helyzetekre. Hozzátette, nem gondolja, hogy ez az a probléma, amelynek a megoldására szeretné fordítani élete nagy részét, de a projekten kidolgozása közben rengeteget tanult és tapasztalt. „Ez pedig olyasmi, ami a későbbiekben biztos nagyon hasznos lesz.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.