Konzerválnák a karabahi konfliktust

Egy asztalhoz ültették az úgynevezett minszki csoport társelnökei az örmény és az azeri államfőt.

Stier Gábor
2016. 05. 18. 13:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy asztalhoz ültették az úgynevezett minszki csoport társelnökei az örmény és az azeri államfőt. Az orosz, az amerikai és a francia külügyminiszter „felügyelete” mellett a karabahi harcok kiújulása óta először találkozó Szerzs Szargszján és Ilham Aliyev egyetértett abban, hogy teljes tűzszünetre van szükség. Megállapodtak abban is, hogy júniusban döntenek a következő államfői találkozó időpontjáról, valamint felkérik az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ), hogy dolgozzon ki tervet a jelenleg hatályban lévő tűzszünet megsértéseinek kivizsgálására. Szergej Lavrov a RIA Novosztyinak kijelentette, úgy látja, hogy mindkét fél érzi a kompromisszum szükségességét. Az örmény elnöki hivatal pedig közlemény útján erősítette meg, lépéseket kell tenni, hogy újraindulhassanak a tárgyalások a tartós megoldásról. A többségében örmények lakta Hegyi-Karabah az 1990-es évek elején – Örményország támogatásával vívott – véres háború nyomán szakadt el Azerbajdzsántól. Az 1994-ig tartó háborúban 30 ezer ember vesztette életét, és százezrek kényszerültek menekülésre. A tartomány parlamentje 1996-ban kikiáltotta a terület függetlenségét, de ezt egyetlen ország, még maga Örményország sem ismerte el. Azerbajdzsán továbbra is saját területének tekinti a karabahi enklávét, ahogy lényegében Örményország is. A fegyvernyugvást mindkét oldalon rendszeresen megsértik.

A bécsi megbeszélések gyors tető alá hozatala azt is jelzi, hogy a két ország között ismét megnőtt a feszültség, s a nagyhatalmak legalább a konfliktus ismételt lefagyasztását akarják elérni. Orosz források szerint a cél mindenekelőtt a bizalom megerősítése volt, hiszen félő volt, hogy a felek között az áprilisi „négynapos háború” után felgyűlt indulatoknak köszönhetően újra kirobbannak a harcok. Az orosz diplomácia már ezekben a napokban magasabb fokozatba kapcsolt, s törekvése támogatásra talált az elnökválasztási kampány idejére a nemzetközi konfliktusokat konzerválni igyekvő washingtoni apparátusban is. Moszkva a megnyugvás érdekében önmérsékletre intette legközelebbi régióbeli szövetségesét, Örményországot is, Jereván azonban a tárgyalások feltételéül szabta az áprilisi incidensek kivizsgálását. Így a bécsi találkozó is elsősorban ezekre a kérdésekre, az EBESZ szerepének erősítésére és a tűzszünet megszilárdítására koncentrált. Annak ellenére, hogy információk szerint Moszkvának konkrét terve van a hosszú távú rendezésre is. Ennek értelmében Örményország a háborúban a hét, általa elfoglalt járásból átad Azerbajdzsánnak ötöt, Hegyi-Karabah státusát pedig később határozzák meg. Ez a terv azonban jelenleg megrekedni látszik, s a konfliktusban érintett felek újabb és újabb feltételeket szabnak a fegyvernyugváshoz, így például Jereván az enklávé elismerésével fenyeget. Ez a tárgyalási folyamat megszakadásával, az Örményország és Azerbajdzsán közötti nyílt háború kirobbanásával járna, hiszen Baku nagy eséllyel kihasználná a kínálkozó lehetőséget a terület visszafoglalására. Így aztán a nagyhatalmak azonnal léptek, s gyorsan leültették a feleket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.