Az AI hatvan esetet vizsgált, és az összesítésből kiderült: számos önkényes őrizetbe vétel és rejtélyes eltűnés írható a síita húszik számlájára. A fogvatartottak között politikusok, újságírók, egyetemi oktatók és aktivisták is vannak.
A nemzetközileg elismert jemeni kormány és az azt támogató arab koalíció ellen harcoló húszik tartják ellenőrzésük alatt a jemeni fővárost, Szanaát. A 2015 márciusa óta zajló jemeni polgárháborúban legalább 6200-an vesztették életüket, és csaknem hárommillióan váltak földönfutóvá. A konfliktus az éhínség szélére sodorta az egyik legszegényebb arab országot, és a lakosság 82 százaléka szorul humanitárius segítségre.
A londoni székhelyű Amnesty International szerint az Ali Abdullah Száleh volt elnököt támogató húszik „módszeresen elfojtják az egyet nem értő hangokat” az általuk uralt területeken.
A lázadók rendszeresen kínozzák foglyaikat, akik nem számíthatnak jogi segítségre, és sokszor családjuk sem keresheti fel őket. Egyes embereket másfél évig is őrizetben tartottak – írta jelentésében az AI.
A dokumentum által említett emberek közül 18-an máig a húsziknál raboskodnak, köztük a 21 éves Abdul Ilah Szajlan, akit egy fővárosi kávézóból hurcoltak el tavaly augusztusban. A diákot családja szeme láttára kínozták meg februárban. Szajlant több őr addig ütötte, amíg elvesztette eszméletét.
Húszi tisztségviselők májusban azt mondták az AI-nek: sokakat azért vettek őrizetbe, mert GPS-koordinátákat adtak ki a Szaúd-Arábia vezette koalíciónak.