Megkínozzák ellenfeleiket a húszik

A jemeni háború nem csak a frontvonalban zajlik.

MTI
2016. 05. 18. 8:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az AI hatvan esetet vizsgált, és az összesítésből kiderült: számos önkényes őrizetbe vétel és rejtélyes eltűnés írható a síita húszik számlájára. A fogvatartottak között politikusok, újságírók, egyetemi oktatók és aktivisták is vannak.

A nemzetközileg elismert jemeni kormány és az azt támogató arab koalíció ellen harcoló húszik tartják ellenőrzésük alatt a jemeni fővárost, Szanaát. A 2015 márciusa óta zajló jemeni polgárháborúban legalább 6200-an vesztették életüket, és csaknem hárommillióan váltak földönfutóvá. A konfliktus az éhínség szélére sodorta az egyik legszegényebb arab országot, és a lakosság 82 százaléka szorul humanitárius segítségre.

A londoni székhelyű Amnesty International szerint az Ali Abdullah Száleh volt elnököt támogató húszik „módszeresen elfojtják az egyet nem értő hangokat” az általuk uralt területeken.

A lázadók rendszeresen kínozzák foglyaikat, akik nem számíthatnak jogi segítségre, és sokszor családjuk sem keresheti fel őket. Egyes embereket másfél évig is őrizetben tartottak – írta jelentésében az AI.

A dokumentum által említett emberek közül 18-an máig a húsziknál raboskodnak, köztük a 21 éves Abdul Ilah Szajlan, akit egy fővárosi kávézóból hurcoltak el tavaly augusztusban. A diákot családja szeme láttára kínozták meg februárban. Szajlant több őr addig ütötte, amíg elvesztette eszméletét.

Húszi tisztségviselők májusban azt mondták az AI-nek: sokakat azért vettek őrizetbe, mert GPS-koordinátákat adtak ki a Szaúd-Arábia vezette koalíciónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.