A francia államfő, Francois Hollande korábban tolmácsolta együttérzését, és kijelentette, hogy nem zárható ki semmilyen felvetés. A franciák külön csapatot hoztak létre az ügy kivizsgálására, emellett segítenek a keresésben is – számolt be a Reuters. A hírszolgálat emellett a görög védelmi minisztert is idézi, miszerint a gép „hirtelen irányváltásokat” hajtott végre.
Görög források korábban azt közölték, hogy megvannak a gép roncsai, és noha erről az észak-afrikaiak először nem tudtak információval szolgálni, kora este, némi tanácstalanság után az egyiptomi légitársaság alelnöke is megerősítette mindezt. A görög honvédelmi miniszterre hivatkozó híradások szerint egyiptomi hajók, megint más források szerint ugyanakkor egy egyiptomi felderítő repülőgép találta meg a roncsdarabokat. Görög tisztviselők közölték, hogy a megtalált tárgyak az EgyptAir egyiptomi légitársaság csütörtök hajnalban eltűnt utasszállítójából származnak. A görög hadsereg egyik tisztségviselője szerint az egyik darab esetében egy téglalap alakú tárgyról van szó. Korábban, ugyancsak görög illetékesek azt közölték, hogy a vízen lebegő műanyag darabokat és két mentőmellényt találtak ugyanazon a helyszínen.
Az AFP meg nem erősített információja szerint a gép a Görögországhoz tartozó Kárpáthosz szigettől 130 mérföldre csapódott a tengerbe. Az őrület fokozása végett az EgyptAir honlapján még délután fél egykor is az szerepelt, hogy „az eltűnést nem erősítették meg”.
Nem lehet semmilyen teóriát kizárni – mondta Manuel Valls francia miniszterelnök, aki az RTL rádió reggeli műsorában beszélt – írja a The Guardian. A lap a Jean-Paul Troadec, a korábbi francia légügyi balesetekkel foglalkozó ügynökség vezetője által az Europe 1 részére adott interjút is citálja, miszerint a vészjelzés hiánya egy hirtelen eseményre utal. Az időjárási viszonyok mindenesetre nem indokoltak katasztrófát – teszi hozzá.
Sherif Ismail egyiptomi miniszterelnök sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre azt válaszolta, nem lehet kizárni, hogy terrortámadás történt – olvasható a Reutersen. A The Independent szakértőkre hivatkozva is úgy véli, a gép eltűnését okozhatta robbanószerkezet. Utóbbi lap felhívja a figyelmet, hogy az Iszlám Állam támogatói újra posztolják a közösségi médiában a szervezet felelősségvállalását az orosz utasszállító októberi lezuhanásával kapcsolatban, amit sokan úgy értelmeznek, hogy a mostani esetet is a terrorszervezet követte el.
Sherif Fathi egyiptomi polgári légi közlekedési miniszter csütörtök délután hasonlóképen nyilatkozott, mondván, sem a terrortámadás, sem a technikai hiba eshetőségét nem tudják kizárni, de később már arról beszélt, hogy előbbinek nagyobb a valószínűsége, vagyis tényleg terrortámadás történhetett.
Komoly zavar van a kommunikációban: először az egyiptomi hadsereg azt közölte, hogy nem kapott vészjelzést, majd ennek az ellenkezőjét. Az még nem tiszta, hogy ez ellentmond-e annak az információnak, amelyet az EgyptAir közölt, miszerint 4.26-kor fogtak egy vészjelzést, két órával azután, hogy a gép eltűnt a radarról – írja a The Guardian. Korábban az Associated Press Ihab Raslanra, az egyiptomi légügyi hivatal szóvivőjére hivatkozva, aki a SkyNews Arabiának nyilatkozott, azt közölte: a repülőgép nem adott vészjelzést. A The Guardian felhívja a figyelmet, hogy félreértések övezik a vészjelzést, miszerint az az eltűnés után kezdett jelezni, valószínűleg egy automata szerkezet bocsátja ki.
Ami „biztos”: a repülőgép 66 emberrel, 56 utassal és 10 fős személyzettel a fedélzetén szerdán 23.09 órakor szállt fel Párizsból, és kairói idő szerint 2.45 órakor veszett nyoma, a légitársaság ezt később 2.30-ra módosította.
A The Guardian több forrása szerint két csecsemő és egy gyermek is volt a fedélzeten. Magyar állampolgár nem utazott a gépen, az EgyptAir által közzétett (nem teljes) lista szerint 30 egyiptomi, 15 francia, két iraki és egy-egy brit, szudáni, portugál, algíri és csádi tartózkodott a gépen, később egy kanadaival bővült a lista. Menczer Tamás, a külügyminisztérium szóvivője a Kossuth rádióban ezt erősítette meg, azt mondta, hogy magyar utas nem volt a repülőgépen.
A légitársaság először azt a tájékoztatást adta, hogy a repülő mintegy 80 mérföldre, nagyjából 10 percre az egyiptomi légtértől tűnt el, majd ezt pontosítva azt írta: a repülőgép 10 mérföldet tett meg Egyiptom légterében, mielőtt eltűnt. Ez valószínűleg összecseng azzal az információval, hogy a gép 280 kilométerre volt az egyiptomi partoktól. A repülő 37 000 láb, körülbelül 11 300 méter magasan repült, amikor nyoma veszett. A görög hatóságok elmondása szerint a légterükben végig kapcsolatban voltak a pilótával.
A Flightradar24.com járatkövető honlap adatai szerint az eltűnt repülő egy 2003-ban gyártott Airbus A320-as, utolsó ismert helyzete pedig a Földközi-tenger fölött volt. A honlap adatai megerősítik, hogy a gép 37 000 láb magasan repült. Utolsó ismert sebessége 534 csomó, ami körülbelül 990 kilométer óránként.
A légitársaság azt írta, hogy a mentő- és kutatóegységek már elindultak, hogy kiderítsék, mi történt az eltűnt repülővel. Az egyiptomi hatóságok közlése szerint mind a légierő, mind a parti őrség segíti a keresést. Közben a görögök is csatlakoztak a gép kereséséhez, két repülőt és egy hajót küldtek. Nyolc kereskedelmi hajó vesz részt a kutatásban, ezenfelül két görög harci repülő és két helikopter segít. Alább a kereséshez csatlakozó hajók mozgása látható.
Lisa Monaco amerikai elnöki belbiztonsági és terrorellenes tanácsadó tájékoztatta Barack Obama amerikai elnököt az EgyptAir egyiptomi légitársaság csütörtök hajnalban eltűnt utasszállítójáról – közölte a Fehér Ház.
Az amerikai elnök a nap folyamán folyamatos tájékoztatást kért a repülőgéppel kapcsolatban, és utasította a kormányának tisztviselőit, hogy ajánlják fel segítségüket és támogatásukat külföldi kollégáiknak.
Philip Hammond brit külügyminiszter közölte: London felajánlotta segítségét az egyiptomi hatóságoknak, de mindeddig nem kapott választ. Hammond elmondta azt is, hogy az egyiptomi repülőgépen egy brit útlevél tulajdonosa is ült.
Alekszandr Bortnyikov, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) igazgatója a repülőgép-katasztrófával kapcsolatban azt állította, hogy a gép eltűnését „minden valószínűséggel terrorista cselekmény okozta, de nem indokolta meg kijelentését.
Mindeközben Egyiptom felajánlotta, hogy repülőgépen Kairóba utaztatja az eltűnt EgyptAir-járat utasainak hozzátartozóit – közölte az egyiptomi légi közlekedési miniszter.
Saríf Fathi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a családoknak ingyenjegyeket ajánlottak fel. A kairói repülőtéren eközben szakemberek segítik az ott tartózkodó rokonokat – mondta.
Az EgyptAir légitársaság emellett tolmácsokat és orvosokat biztosított a hozzátartozók számára.
Hírügynökségi jelentések szerint a helyszínt elhagyó rokonok közül többen arra panaszkodtak, hogy semmilyen értesülésük nincs a történtekről, teljes bizonytalanságban várakoznak.