Merkel lépéskényszerben, irányváltás jöhet

A kancellár az Alternatíva Németországnak előretörése miatt kénytelen stratégiát váltani.

MTI
2016. 05. 03. 13:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A beszámoló szerint Angela Merkel a CDU hétfői elnökségi ülésén azt mondta, hogy a pártnak többet kell foglalkoznia a konzervatív, a politikai középtől jobbra álló szavazókkal, és új stratégiát kell kidolgoznia arról, hogy miként viszonyuljon az AfD-hez.

A pártelnök-kancellár úgy vélte, nincs értelme állandóan „ütni” az AfD-t és szavazóit, mert a támadások „szolidaritási hatást” váltanak ki, vagyis a párt és a támogatók egyre inkább összezárnak – írta a Bild. „Nincsen semmiféle új stratégia” – reagált a beszámolóra Angela Merkel kedden Berlinben. A CDU-nak van elég szellemi muníciója, hogy vitába szálljon „más véleményekkel, így az AfD véleményével is, méghozzá nem habzó szájjal” és általánosító előítéletek nélkül – mondta a politikus egy francia oktatási nyelvű berlini gimnáziumban tett látogatása alkalmából német hírportálok beszámolói szerint.

Azonban a CDU-nak határozottabban kell megfogalmaznia, hogy „mit akarunk, hová tartunk és mi a meggyőződésünk” – tette hozzá Angela Merkel.

A gimnáziumban tartott pódiumbeszélgetésen Angela Merkel a francia belpolitikai helyzetről szólva egyebek mellett elmondta: „igyekszem majd hozzájárulni ahhoz, hogy más pártok erősebbek legyenek, mint a Nemzeti Front”.

Úgy vélte, a Nemzeti Front – amellyel az AfD több vezetője szorosabb együttműködést szorgalmaz – olyan politikai erő, amellyel szembe kell szállni, éppen úgy, mint azokkal a németországi erőkkel, amelyek „nagyon negatívan beszélnek az Európai Unióról, amint az az AfD programjából is kitűnik”.

A CDU kereszténydemokrata, liberális és konzervatív irányzatokat összefogó, jobbközép néppárt, Angela Merkel 2000 óta vezeti, és a legtöbb elemző szerint korszerűsítette és újrapozicionálta. A CDU így szakított olyan hagyományos konzervatív nézetekkel, mint például a védelempolitikában a kötelező sorkatonai szolgálat fenntartásának szükségessége, az energiapolitikában az atomenergia alkalmazásának támogatása vagy a „három K” elve a családpolitikában, amely a gyerekek-konyha-templom (Kinder, Küche, Kirche) háromszögben jelölte ki a nők helyét.

A 2013-ban alakult AfD vasárnap elfogadott programjában hazafias, modern konzervatív pártként határozza meg magát, és a tizenhat tartomány közül már nyolcban van helyi törvényhozási képviselete. A párt így esélyt szerzett arra, hogy tényezővé váljon az országos politika jobboldali térfelén. Ez kihívás a CDU és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségének, amely fennállása óta arra törekedik, hogy tőle jobbra ne vesse meg a lábát számottevő erő.

A Forsa közvélemény-kutató intézet kedden ismertetett felmérése szerint az AfD országos támogatottsága kilencszázalékos, ami ugyan egy százalékpontos csökkenés az egy héttel korábbihoz képest, de csaknem a kétszerese a Bundestagba bejutáshoz szükséges öt százaléknak. A CDU 34 százalékon áll, egy százalékponttal erősödött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.