Miért démonizálja a Nyugat Putyint?

Oroszország legnagyobb „bűne”, hogy immár nem úgy táncol, ahogy Washington fütyül.

Stier Gábor
2016. 05. 14. 14:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintha időgépben ülnénk. A nyugati sajtóban az ördög szerepét ismét Oroszország tölti be. Az európai fősodorban egymást érik a lejárató cikkek, amelyeket csak táplálnak a politikusok megnyilvánulásai. Ha csak a legutóbbiakból szemezgetünk, akkor megemlíthetjük, hogy egyesek úgy látják, még a migránsok áradata mögött is a Kreml áll – amely mellesleg megszervezte a szélsőjobboldali pártok felemelkedését –, és ha valaki nem hinne ezen agresszív viselkedésben, akkor nézze meg, mi történt a Krímben és a Donbaszban. David Cameron még tovább ment, a volt brit titkosszolgálati vezetőkkel egyetemben már a brexit ellen is a feléledő és Európát fenyegető Oroszországot hozzák fel érvként. „A kelet- és közép-európaiak rémülten figyelik, mi történik Moszkvában” – hangzott a brit kormányfő végső érve. E „keresztes hadjárat” célpontja mindenekelőtt maga Putyin, hiszen azt mindenki tudja, hogy a személyre szabott támadás érthetőbb, mintha egy egész országot támadnak.

S hogy miért? Az Egyesült Államok mindig is vetélytársként, a „jobb időkben” gyenge, kioktatandó partnerként tekintett Oroszországra, amelynek együttműködését az Európai Unióval mindenáron meg kell akadályozni. Ezzel tehát nincs mit kezdeni. Más a helyzet Európával, Oroszország természetes szövetségesével, amely a rá nehezedő nyomás ellenére egészen a közelmúltig pragmatikus alapon építette a partnerséget. Csakhogy a geopolitikai helyzet kiéleződésével az óceánon túlról erősödik a nyomás, ráadásul maga az unió is identitásválságba került, kudarcait is el kell valahogy lepleznie, s ezen egyebek mellett az ellenségkép erősítésével próbál segíteni. Ebben kapóra jön az „agresszív” Oroszország, és hozadéka az ukrán válság mellett az Amerika által tudatosan erősített kelet-közép-európai katonai jelenlét melletti felsorakozás.

Oroszország legnagyobb „bűne” azonban az, hogy nem úgy táncol, ahogy Washington fütyül. Ukrajnával végképp felrúgta a nyugodt együttműködésre törekvést, Szíriával pedig a Nyugat értésére adta, hogy egyenrangú partnerként kér szerepet a globális kérdésekben. Ahogy Szergej Lavrov aláhúzta, vége annak, hogy a Nyugat megnyugtatása érdekében Oroszország feladja nemzeti érdekeit. „Annak a megállapodásnak vége, hogy legyünk olyanok, mint ők, akkor minden rendben lesz – fogalmazott az orosz külügyminiszter. Moszkva készülő külpolitikai stratégiája erre épül, a kiemelt ügyek között ott van a NATO további keleti terjeszkedésétől a globális hatalmi státus elismertetéséig sok minden, nincs azonban köztük a Baltikum lerohanása, Ukrajna szétszedése, mint ahogy a menekültek küldése vagy Angela Merkel megbuktatása sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.