Netanjáhú lépést tett egy palesztin állam felé?

Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnök hajlandó tárgyalni a 2002-es arab békekezdeményezésről.

MTI
2016. 05. 31. 5:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Netanjáhú előadása válasz volt Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök egyik múlt heti beszédére, amelyben jobb kapcsolatokat ígért Izraelnek arra az esetre, ha hajlandó felújítani a béketárgyalásokat a palesztinokkal.

„Az arab békekezdeményezésnek vannak pozitív elemei, amelyek segítségével felújíthatók a palesztinokkal a konstruktív tárgyalások. Hajlandók vagyunk tárgyalni az arab államokkal kezdeményezésük olyan értelmű felülvizsgálatáról, amely figyelembe veszi a térségben 2002 óta végbement drámai változásokat, de fenntartja azt a közös célt, miszerint a két népnek külön állama legyen” – mondta Netanjáhú nem sokkal azután, hogy Avigdor Liberman mint Izrael új védelmi minisztere letette az esküt, és ezzel a törékeny jobboldali kormánykoalíció kulcsfontosságú támogatáshoz jutott a parlamentben. A miniszterelnök a beszéddel azt is jelezni akarta, hogy a keményvonalas Libermannak a kormányba emelése nem jelenti a béketárgyalásokról való lemondást.

Az eredeti béketerv szerint Izraelt csak abban az esetben ismerték volna el az arab országok, ha felad minden olyan területet, amelyet az 1967-es háborúban szerzett meg, és „igazságos megoldást” talál a palesztin menekültek sorsára. Ezeket a feltételeket Izrael elfogadhatatlannak tartotta. Az arab országok 2013-ban változtattak a kezdeményezésen, lehetővé tették benne az izraeliek és a palesztinok közötti területcserét. Netanjáhú ennek hatására jelezte, hogy hajlandó fontolóra venni a terv tárgyalását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.