Puccsot emleget a brazil elnök

Dilma Rousseff brazil elnök kijelentette, hogy sose adja fel a küzdelmet.

MTI
2016. 05. 12. 19:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ideiglenesen felfüggesztett államfő szerint a szenátusi döntés puccs, mert nem követett el bűncselekményt, mégis el akarják távolítani.

A jogi eljárás nemcsak arra irányul, hogy eltávolítsák tisztségéből, hanem szembemegy a szavazók akaratával és az alkotmánnyal. Szomorú nap ez a fiatal brazil demokráciának – mondta. Ez volt az első nyilatkozata a szenátusi döntés után.

A korrupciós botrányba keveredett Rousseff hangsúlyozta, hogy nagy igazságtalanság áldozata és minden erejével küzdeni fog a jogi eljárás ellen. Hozzátette, a szenátusi eljárást a hatalmat magukénak akaró, a szociális programokat visszafordítani vágyó ellenfelei tervelték ki.

– Sose gondoltam volna, hogy újra harcolnom kell majd egy puccsal – mondta Brazília első női elnöke, aki túlélte a kínzásokat, amelyeket az 1964 és 1985 közötti diktatúra alatt szenvedett el. Kijelentette: az új kormány puccsban született, nem az emberek közvetlen szavazataival, hanem erővel jutottak hatalomra. Hangsúlyozta, hogy az, aminek az elkövetésével vádolják, elterjedt dolog, és minden elődje élt vele.

A brazil elnök emellett felszólította híveit, hogy szálljanak szembe ezzel az államcsínnyel, harcoljanak a demokráciáért. Hangsúlyozta, hogy ennek a harcnak sosincs vége, a küzdelem folyamatos.

Rousseff a csütörtöki döntést megelőző nyilatkozataiban leszögezte: kizárt, hogy lemondjon. A brazil elnök elleni jogi eljárás megindítását nagy többséggel hagyta jóvá a dél-amerikai ország szenátusa, aminek következtében felfüggesztették Rousseffet a hivatalából. Órákkal a döntés után a brazil elnök kormányát is feloszlatták.

Rousseff jelenleg második mandátumát tölti, amely elvileg 2018 végén jár le. Az államfői teendőket ideiglenesen Michel Temer alelnök látja el addig, amíg a szenátus a legfelső bíróság közreműködésével megvizsgálja, megsértette-e a költségvetési törvényt Rousseff azzal, hogy két évvel ezelőtt újraválasztása érdekében kozmetikázta az államháztartási mérleget. A vizsgálatok lezárultát követően a szenátus várhatóan szeptemberben végleges döntést hoz Rousseff sorsáról. Az elnök tényleges leváltásához a szenátorok kétharmadának szavazata szükséges, e nélkül Rousseff hivatalában maradhat.

A Temer mögött álló Brazil Demokratikus Mozgalom Pártja (PMDB) márciusban szakított Rousseff Munkáspártjával (PT) és kilépett a kormánykoalícióból. A 75 éves Temer még csütörtökön elfoglalja Rousseff helyét. A politikus korábban kijelentette, hogy olyan kabinetet akar felállítani, amelyben nem kap helyet a 2003 óta hatalmon lévő Munkáspárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.