A dzsihadisták szempontjából katasztrófával ért fel az Iszlám Állam (IÁ) hétvégi akciója. Több mint kétszáz harcost veszítettek ugyanis három nap alatt Dajr ez-Zaurnál – írja az Al Masdar News, amely részletesen nyomon követte az elmúlt napok történéseit: az Asszad-kórház ostromát, a keresztény temető meggyalázását és a kormányerők ellentámadását.
A szíriai polgárháború kitörésekor Dajr ez-Zaur az Aszad-párti erők és a lázadókból toborzott Szabad Szír Hadsereg összecsapásainak terepe volt. Később a lázadók kiszorultak ugyan a városból, azonban folyamatosan átvette a helyüket az IÁ, s miután a terroristák elfoglalták Palmürát, elvágták a kormánycsapatok utolsó szárazföldi összeköttetési vonalát is. A város innentől fogva csak légi úton volt megközelíthető, ezért a dzsihadisták tűz alá vették a közeli légibázist. A kormányerők által ellenőrzött területeket már fél éve tartják ostrom alatt a terroristák, az élelem- és a gyógyszerhiány miatt az ENSZ a levegőből próbál utánpótlást juttatni a város lakóinak.
Szombat reggel az IÁ váratlan támadást indított: a törzsi ruhába öltözött katonák elfoglalták az autópálya mellett fekvő Asszad-kórházat, az egyetemi kollégium épületeit és a térségben lévő gabonatárolókat.
Beszámolók szerint a kórháznál húsz kormánykatonát lőttek agyon, a személyzetet pedig túszul ejtették. Azonban míg a terroristák az akciójuk során megölt katonák holttesteivel parádéztak a város általuk ellenőrzött részein, a hadsereg heves ellentámadást indított a kórház visszavételéért.
A kormányerőket személyesen Isszam Zahreddin, a Köztársasági Gárda tábornoka vezette, akiről még fényképet is készített az egyik hírügynökség, amint egy benzinkút tetejéről parancsokat osztogat a katonáinak. Az akció sikeresnek bizonyult: a Köztársasági Gárda 104. légi deszantos dandárja emeletről emeletre néhány órán belül visszafoglalta a kórházat. Ezután a londoni központú Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központjának (OSDH) igazgatója megerősítette: a betegek épségben megúszták az ostromot, akárcsak a személyzet nagy része.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!