Visszatér az egypártrendszer Európába

Egészen különleges helyzet állt elő Macedóniában: az albánok szövetségi államot követelhetnek.

Majláth Ronald
2016. 05. 20. 18:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dolgok jelen állása szerint Macedónia rövid időn belül visszatérhet az egypártrendszerhez. A balkáni ország választási bizottsága ugyanis vasárnap közölte: Nikola Gruevszki pártja, a Belső Macedón Forradalmi Szervezet – Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-DPMNE) lesz az egyetlen induló a június 5-i előre hozott parlamenti választáson, mert egyedül az ő listájuk volt érvényes.

A bizottság két kisebb pártot kaszált el, mások azonban egészen más okból maradnak távol a demokratikus megmérettetéstől. A baloldali Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM), az ellenzéki Albánok Demokratikus Pártja és a kormányzó Albán Demokratikus Unió az Integrációért (DUI) szerint jelenleg nem állnak fenn a szabad választások feltételei. Jelezték: a választói névjegyzék átláthatatlansága miatt nem fognak részt venni a választásokon.

A mostanra kialakult, már-már nonszensz helyzet régóta érik. Mikor két évvel ezelőtt a Nikola Gruevszki vezette jobboldali koalíció fölényesen győzött, Gjorgje Ivanov pedig a párt jelöltjeként az államfői pozíciót szerezte meg, az ellenzék választási csalással vádolta meg az alakulatot.

Az első bizonyítékok tavaly kerültek elő, amikor a baloldal legnagyobb pártjának vezetője, Zoran Zaev közzétette Gruevszkinek és a kormány több magas rangú tisztségviselőjének illegálisan lehallgatott telefonbeszélgetéseit. Ezek azt erősítették meg, hogy a kormányzó VMRO-DPMNE az elmúlt években több választáson is csalt és törvényellenesen hallgatta le több tízezer ember telefonját. A polgárok tömegtüntetéseken vezették le a feszültséget, ahol az államfő lemondását követelték. A kialakult válságot csak nagy nehezen, nemzetközi nyomásra lehetett kezelni. A przsinói egyezményben a négy legnagyobb párt megállapodott abban, hogy április 24-én előre hozott választást tartanak, a tíz éve hatalmon lévő Gruevszki pedig lemond a miniszterelnöki posztról.

Végül a megegyezés csődöt mondott, mert Gjorgje Ivanov államfő idén áprilisban kegyelemben részesített több tucat ellenzéki és kormánypárti személyt, akiket a belpolitikai válságot okozó lehallgatási botrány után elítéltek. A reakció a várható volt: ismét tömegtüntetések kezdődtek, melyek során az ország fővárosát, Szkopjét gyakorlatilag szétverték a demonstrálók, de az elnöki palotát is feldúlták. Az sem segített, hogy Ivanov belengette, visszavonja az amnesztiarendeletet.

Az ellenzéki pártok ekkor döntöttek: a korábban áprilisra kitűzött, de később június 5-re halasztott választásokon nem vesznek részt. Erre az Európai Unió és az Egyesült Államok is jelezte: nem fogják elismerni a választások eredményét, ha azokon nem vesz részt valamennyi macedón párt, illetve azok a pártok, amelyek a belpolitikai válság megoldását célzó przsinói egyezményt aláírták.

Macedóniát azonban nem csak az fenyegeti, hogy Európa páriája lesz a most egyre valószínűbbnek látszó egypárti berendezkedésével. Ugyanis ha Gruevszki egyedül vág neki a választásoknak, az országban élő albánok biztosan követelni fogják az államberendezkedés újrafogalmazását – írja a szerb Dnevnik.

Nasszer Ziberi politikai elemző szerint még az 1945 utáni egypárti berendezkedésből sem hagyták ki az albánokat, így az ő mostani kizárásuk az egész ország stabilitására veszélyt jelent, mert a macedón államhoz való viszonyuk újrafogalmazását követelhetik. Hasonló aggodalmaknak adott hangot Jove Kekenovski politológus professzor is, aki szerint Gruevszki lépése éppen a nacionalista és szélsőséges pártoknak kedvez, amelyek ezután azt mondhatják: ha Gruevszki egyedül indulhat a választásokon, akkor mi is választásokat rendezhetünk a saját területünkön.

Az albán kisebbség pedig máris mozgolódik: nemrégiben Musa Ljamalari, az albán diaszpóra elnöke jelentette ki, hogy Macedóniát szövetségi állammá kellene alakítani, melyben az államfői posztot rotáció alapján töltenék be a különböző etnikumok. Ez pedig korántsem elképzelhetetlen abban az országban, ahol már most is párhuzamos intézményrendszerek működnek, ami nemcsak az oktatásra és az egészségügyre, hanem még a mobilszolgáltatókra is kiterjed.

Milyen hatással lehet az egypártiság a térségre? – ezt a kérdést tettük fel Bali Lóránt Balkán-szakértőnek, aki elmondta: Macedónia valószínűleg a nemzetközi közösség, különösen az EU nyomására mégsem tartja meg az egypárti választásokat. Azonban ha Gruevszki mégis belemenne a játékba, az bizonyosan az ország elszigetelődéséhez vezetne. A szakértő szerint az albánok távolmaradása alapját képezheti egy olyan regionalizációs folyamatnak, ami akár Macedónia területi integritására is veszélyes lehet. Ez pedig nem sok jót ígérne a migrációs válság kezelésének sem, amit az ország eddig is csak nehezen tudott megoldani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.