Az EU gazdaságánál csak az Antarktiszé nő lassabban

Ezt Boris Johnson mondta, aki szerint június 23-a lehet az Egyesült Királyság függetlenségi napja.

MTI
2016. 06. 02. 19:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konzervatív párti Johnson a kilépésért kampányoló tábor frontembere, akit a brit sajtó a kormányfői tisztségért a következő, 2020-ban esedékes parlamenti választásokon már nem induló David Cameron miniszterelnök legesélyesebb utódjelöltjei között tart számon.

A referendum előtt három héttel tartott csütörtöki kampánygyűlésén kijelentette: az Európai Unió „a világ leglassabban növekvő gazdasági térsége az Antarktisz után”, és ez visszahúzza a brit gazdaságot is. Johnson szerint ráadásul az euróövezetből „európai egyesült államokat akarnak kreálni, amely magába szippantaná Nagy-Britanniát is”, és ennek katasztrófa lenne a vége.

A kormánypárti politikus – aki a bennmaradást pártoló hivatalos brit kormányzati álláspont ellenében kampányol – kijelentette azt is, hogy a brit törvények 60 százaléka Brüsszelből ered, és ez heti 600 millió fontjába (csaknem 250 milliárd forintjába) kerül Nagy-Britanniának a brit üzleti szférára nehezedő költségterhek miatt.

Johnson nem részletezte, hogy a heti 600 millió fontos költség pontosan milyen tételekből áll össze, de ez az eddigi legnagyobb összeg, amely a kilépésért kampányoló tábor részéről a brit EU-tagság költségterheként elhangzott. Az uniós tagság feladását pártoló hivatalos kampánycsoport, a Vote Leave eddig hangoztatott érve szerint Nagy-Britannia heti 350 millió fontot költ az EU-tagságra, elsősorban az uniós költségvetésbe befizetett brit hozzájárulás formájában.

Ezt a kampányelemet is élesen bírálta a londoni alsóház pénzügyi bizottsága, amelynek minapi jelentése szerint a kampányban mindkét oldal félrevezető számokat használ, vagy e számokat félrevezető módon prezentálja a bennmaradás, illetve a kilépés mellett felhozott gazdasági érveiben.

A brit parlament egyik legbefolyásosabb szakbizottságának 87 oldalas tanulmánya „nagyon szerencsétlen” fejleménynek nevezte, hogy a brexit-párti csoport az EU-tagság heti 350 millió fontos költségéről szóló állítást tette kampányának központi elemévé, ugyanis a testület szerint ez nem veszi figyelembe az EU-költségvetésből Nagy-Britanniának járó jelentős visszatérítéseket, és ezt a Vote Leave kampánycsoport is tudja.

A bizottsági jelentés azt kérte, hogy a brit választók hagyják figyelmen kívül a kilépést pártoló tábor kampányának ezt az elemét.

A bennmaradásért kampányoló tábor érvrendszerében a bizottság félrevezetőnek találta azt az állítást, hogy a kilépés a brit háztartásoknak évi 4300 fontjába (1,8 millió forint) kerülne, mivel az ehhez használt számítások szerint nem a brit háztartások saját elkölthető jövedelmi hányada csökkenne ennyivel, hanem brit gazdaság egészének egy-egy háztartásra lebontva kiszámított vesztesége lenne ennyi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.