Bombához hasonlította a brexitet David Cameron

Eldurvult a népszavazási kampány Nagy-Britanniában.

MTI
2016. 06. 06. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brexittábor – vagyis a kilépést pártoló kampánycsoport – szerint viszont az euró fog felrobbanni, és jobb, ha Nagy-Britannia nem lesz ennek a detonációnak a közelében.

David Cameron egy hétfői kampányrendezvényen megismételte a kormány által korábban is hangoztatott érvet, amely szerint egy évtizednyi bizonytalanság várna a brit gazdaságra a brexit esetén. A kormányfő szerint a brexitpárti tábor „az emberek munkahelyével űz hazárdjátékot”, becsapja a választókat, és nem hajlandó válaszolni a gazdasági kockázatokat firtató kérdésekre.

A miniszterelnök a kormány tevékenységét szervező és segítő kabinetiroda nemrégiben közzétett 28 oldalas tanulmányából idézett, amely szerint legalább egy évtizednyi bizonytalanságot okozna a brit gazdaságban Nagy-Britannia esetleges kilépése az Európai Unióból.

A tanulmány valószínűtlennek nevezte, hogy ha a brit választók a referendumon a brexitre voksolnak, akkor a kilépési feltételekről az uniós szerződésekben szereplő kétévi tárgyalási időszak alatt megállapodásra lehetne jutni. Az elemzés szerint a tárgyalások bonyolultsága miatt a folyamat – és az ezzel járó bizonytalanság – legalább tíz évig elhúzódna, és ha úgy szűnne meg Nagy-Britannia EU-tagsága, hogy „semmi más nem lépne a helyébe”, a brit üzleti szférának az EU-jogszabályok a továbbiakban nem biztosítanák a tagsággal járó kedvezményes hozzáférést az egységes uniós piachoz.

A hétfői kampányrendezvényen David Cameron ennek a forgatókönyvnek a potenciális gazdasági hatásait hasonlította egy pokolgép robbanásához, kijelentve:

„ezt a pokolgépet éppen most próbálja a brexitpárti tábor a brit gazdaság alá elhelyezni”.

John Longworth, a kilépés mellett érvelők hivatalos kampánycsoportja, a Vote Leave üzleti tanácsának elnöke – a Brit Kereskedelmi Kamarák (BCC) volt vezérigazgatója – egy másik hétfői kampányrendezvényen ugyanakkor kijelentette, hogy véleménye szerint az euróövezet fog felrobbanni a belső feszültségek miatt, és

„nem kellene abban a helyiségben tartózkodni, ahol ez a bomba majd működésbe lép”.

Longworth március elején volt kénytelen távozni a BCC éléről, miután – a kamarai szövetség deklaráltan semleges álláspontjával szembekerülve – a szervezet éves közgyűlésén azt mondta, hogy Nagy-Britanniára fényesebb kilátások várnának, ha kilépne az Európai Unióból. A brexittábor hétfői kampányrendezvényén John Longworth kijelentette: ha az euróövezet összeomlik, Nagy-Britanniának az EU tagjaként óhatatlanul hozzá kellene járulnia anyagilag „a romeltakarításhoz”.

Ugyanezt hangoztatta hétfői kampányrendezvényén Boris Johnson, London előző polgármestere, a kilépéspárti oldal frontembere. Johnson szerint jóllehet David Cameron miniszterelnök az EU-val fenntartott brit viszonyrendszer újratárgyalásán ígéretet kapott arra, hogy országának nem kell anyagilag hozzájárulnia az euróövezet pénzügyi mentőmechanizmusaihoz, ez az ígéret

„annyit sem ér, mint a papír, amelyre nyomtatták”.

A konzervatív politikus – aki saját kormányának hivatalos EU-párti álláspontja ellenében kampányol a brexit mellett – kijelentette: e brüsszeli ígéretnek nincs jogi megalapozottsága, mivel nem szerepel az uniós szerződésekben ilyen kimaradási lehetőség.

Johnson hozzátette: tekintettel az euróövezet déli gazdaságainak állapotára, nincs kétsége afelől, hogy Brüsszel Nagy-Britanniától is még több pénzt kér majd a mentőprogramokra, és ehhez – a kimaradási opcióval ellentétben – minden szerződéses alapfeltétel megvan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.