Gyermekáldozatok: a szaúdiak mossák kezüket

Az ENSZ a jemeni konfliktusba beavatkozó katonai szövetséget gyermekek haláláért mondta felelősnek.

MTI
2016. 06. 06. 21:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ egy csütörtöki jelentésében megállapította, hogy 60 százalékban az arab koalíció felelős a jemeni konfliktus kiskorú – 785 halálos és 1168 sebesült – áldozataiért. A dokumentum emellett arra is rámutatott, hogy a koalíciós támadások felét iskolák és kórházak ellen hajtották végre.

Abdalláh al-Mualimi szaúdi ENSZ-nagykövet közölte, kérelmezték a jelentés javítását annak érdekében, hogy ne tükrözze a koalíció és különösen Szaúd-Arábia ellen felhozott vádakat.

Az ENSZ-nagykövet hangsúlyozta, a dokumentumban szereplő számokat eltúlozták, és ha vannak is civil áldozatai a koalíciónak, számuk jóval alacsonyabb, mert a legkorszerűbb, precíziós célzóberendezéseket alkalmazzák a katonai szövetségben.

Jemen északi felét az Irán támogatását élvező lázadó síita törzsek és szövetségeseik tartják hatalmukban, míg a déli országrészben az Abed Rabbó Manszúr Hádi vezette, nemzetközileg elismert kormány van uralmon, de csak külső segítséggel tartja fenn magát. Szaúd-Arábia tavaly március óta bombázza a lázadók területét, és a déli országrészből sikerült is kiszorítania őket. Az országban uralkodó káoszt kihasználva az Al-Kaida is megvetette a lábát Jemenben.

A jemeni kormány és a húszi lázadók Kuvaitban folytatnak béketárgyalásokat, azonban jelentős nézeteltérések vannak közöttük: a húszik egy közös megegyezéssel megalakuló átmeneti kabinet felállítását követelik, a kormány viszont saját legitimitását hangsúlyozza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.