Hatalmas káosz várható a foci-Eb idején

Hollande elnök viszont továbbra is ragaszkodik hozzá, hogy a törvényt nem fogják eltörölni.

LD
2016. 06. 01. 18:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyhetes közlekedési fennakadásokra készülhetnek a franciák a The Guardian szerint, miután a vasutasok nem álltak el a tervezett sztrájkjuktól. A határozatlan idejű munkabeszüntetés csupán tizenegy nappal a 2016-os Európa-bajnokság startja előtt vette kezdetét kedd este, és feltehetőleg a továbbiakban a vasúti szolgáltatások harmadát-felét fogja érinteni. A párizsi metró CGT szakszervezethez tartozó munkásai csütörtökön sztrájkolhatnak, s a kikötőkben és a légi közlekedésben dolgozók is beszüntethetik a munkájukat még a héten. A több millió, Eb-re érkező drukkert így igen nehéz helyzet elé állíthatják, ami nem tűnik túl jó országimázsnak. A tiltakozót persze a legkevésbé ez érdekli most.

Az SNCF nemzeti vasúttársaság szerda reggel bejelentette, munkavállalóinak 17 százaléka sztrájkol – írta a Le Monde. A CGT vezetője, Philippe Martinez kedd este azt ígérte, hogy három hónap után ezen a héten lesznek a legerősebbek a mozgósításban.

Az Air France pilótái szintén legalább hat napot sztrájkolnának júniusban, de egyelőre nem tudni, mikor kerülhet sor a munkabeszüntetésre.

A CGT sztrájkjainak következtében Franciaország nyolc olajfinomítójából hat továbbra is akadozva vagy egyáltalán nem üzemel. A szakszervezetiek azt mondják, addig nem állnak le, amíg Hollande nem törli el a munkavállalók felvételét és elküldését megkönnyítő törvényt, az elnök viszont kitart a változtatások mellett. Az ország üzemanyag-ellátása ugyanakkor javult az utóbbi időkben, miután a rendőrség múlt héten áttörte az üzemanyagraktárak szakszervezeti blokádját.

Egyébként a különböző munkavállalók még csak nem is ugyanazért tüntetnek: a CGT-sek Hollande tervezett munkajogi változtatásait ellenzik, más vasúti munkások, illetve a polgári légi forgalomban dolgozók a szállítási szabályozások egyes gyakorlati elemeivel szemben tiltakoznak.

A kormány próbálja azért megakadályozni, hogy még többen csatlakozzanak a tiltakozókhoz: a miniszterek a tanárok fizetésemelését jelentették be, visszavonták a kutatói kiadásokban tervezett vágásokat, és forrásokat ígértek az előadóművészek munkanélküliségi biztosításával kapcsolatos problémák kifizetésére is.

Hollande kijelentette: a várható közlekedésügyi káosz ellenére az Európa-bajnokságra vonatkozó legsúlyosabb fenyegetés a terrorizmus marad.

Június 10-én a SUD szakszervezeti munkásai kezdenek határozatlan idejű sztrájkba a párizsi metrónál és a vasútnál, június 14-én lesz a nagy nemzeti tiltakozás napja Hollande reformjai ellen.

Az Európa-bajnokság június 10-étől július 10-éig tart majd, és két és fél millió rajongóra számítanak majd a stadionokban, köztük másfél millió külföldivel.

Csütörtök estétől gördülő sztrájk kezdődik Franciaország valamennyi, azaz szám szerint 19 atomerőművében tiltakozásul a kormány munkajogi reformja ellen – jelentette be szerdán Laurent Langlard, az egyik legjelentősebb szakszervezeti szövetség, a CGT tisztségviselője. A munkabeszüntetések részét képezik az országszerte meghirdetett sztrájkhullámnak.

„Az összes áramtermelő létesítmény megszavazta a csütörtöktől kezdődő sztrájkot. Mindegyik atomerőmű a sztrájkra szavazott. Ma este kilenc órától elkezdjük csökkenteni az áramtermelést” – mondta a szakszervezeti illetékes.

Nem ért véget a sztrájk az olajfinomítókban sem. A munkajogi reform visszavonását követelő szakszervezetek a nyolc franciaországi létesítményből négyben továbbra is teljes, kettőben pedig részleges munkabeszüntetést tartanak, de az üzemanyagraktárak blokádjának rendőrségi feloldása óta az üzemanyag-ellátás jelentősen javult országszerte.

Az Air France állami légitársaság mellett működő második legnagyobb pilótaszakszervezet szerdán bejelentette: a jövő hét végétől kettőtől négy napig terjedő munkabeszüntetést tervez, és egyeztetni fogja akcióját az SNPL-lel, a legnagyobb pilótaszakszervezettel. A légitársaság pilótái fizetésük csökkentése ellen tiltakoznak, s sztrájkjuk egybe esik majd a Franciaországban rendezett labdarúgó Európa-bajnoksággal. A légiirányítók viszont azt jelentették be, hogy mégsem szüntetik be a munkát péntektől vasárnapig.

Philippe Martinez, a CGT vezetője szerdán az LCP televízióban elmondta: a szakszervezet nem szándékozik megzavarni a foci EB-t, és tárgyalásokra szólította fel a kormányt.

A vonatok közül a szuperexpresszeknek hatvan, a többi belföldi járatnak negyven százaléka közlekedik. A külföldre induló vonatok közül Nagy-Britannia felé menetrendszerűen indul minden járat, Svájc, Belgium, Hollandia felé viszont 75, Spanyolország és Németország felé pedig 40 százaléka közlekedik jelenleg.

A SNCF francia állami vasúttársaság szerint a dolgozók 17 százaléka sztrájkol, ami valamivel magasabb arány a múlt héten rendezett korábbi sztrájkhoz képest. A vasúttársaság a szerdaihoz hasonló járatsűrűséggel számol csütörtökre is. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.