Komolyan nekiment az EU-nak a brit miniszter

Aktív kampány zajlik az unióból való kilépés mellett, most Michael Gove szólalt fel.

MTI
2016. 06. 04. 7:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Michael Gove a kilépésért kampányoló tábor egyik frontembere, jóllehet a konzervatív párti brit kormány hivatalos álláspontja szerint Nagy-Britanniának az Európai Unióban kell maradnia. David Cameron miniszterelnök mindazonáltal megengedte a kabinet tagjainak, hogy a brit EU-tagságról június 23-ára kiírt népszavazás kampányában személyes meggyőződésük szerint, akár a kilépés mellett is érvelhessenek nyilvános szerepléseiken.

Gove-val péntek este a Sky News brit hírtelevízió készített egyenes adásban sugárzott interjút, majd a stúdióba meghívott közönség tehetett fel kérdéseket. A televíziótársaság egy nappal korábban ugyanilyen formátumban megrendezett műsorában Cameron szerepelt.

Michael Gove a péntek esti műsorban lehangolónak minősítette az elsősorban gazdasági kockázatokkal érvelő Cameron – vagyis saját miniszterelnöke – előző napi szereplését.

Az igazságügyi miniszter kijelentette: kifejezetten örül annak, hogy a nemzetközi pénzügyi szervezetek – mindenekelőtt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a fejlett ipari országok Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezete (OECD) – más véleményen vannak a brit EU-tagság megszűnésének gazdasági kockázatairól, mint ő, hiszen ezek a szervezetek korábban is „már oly sok mindenben tévedtek”. Nem látták előre például a 2008-ban elhatalmasodott globális pénzügyi válságot sem.

Az OECD e héten ismertetett világgazdasági előrejelzésének Egyesült Királyságról szóló fejezete szerint ha az ország távozik az EU-ból, 2020-ban több mint 3 százalékkal, 2030-ban már több mint 5 százalékkal elmaradna a brit bruttó hazai össztermék (GDP) attól a szinttől, amelyet a gazdaság azokban az években az Európai Unió tagjaként elérhetne.

Az IMF legutóbbi féléves világgazdasági jelentése szerint a közelgő referendum önmagában is komoly bizonytalanságot okoz a brit gazdaságban aktív befektetői körben, és ennek máris látszanak a gazdaság aktivitására gyakorolt következményei. A valutaalap ezért 1,9 százalékra rontotta a brit gazdaság idei növekedési ütemére adott előrejelzését az addigi prognózisában szereplő 2,2 százalékról.

Michael Gove szerint ugyanakkor a brit közvéleménynek „elege van a gazdasági szakértőkből, akik mindig megmondják, hogy Nagy-Britanniának mi lenne a legjobb, és következetesen tévednek”.

Az igazságügyi miniszter munkahelypusztító gépezetnek nevezte azt EU-t, és kijelentette, hogy a brit lakosság fele megszenvedi Nagy-Britannia EU-tagságát. Nem adott tényszerű választ azonban arra a kérdésre, hogy miként szenvedi meg 32 millió brit hazája uniós tagságát, és elismerte: ő sem tudja garantálni, hogy kilépés esetén senki nem veszíti el munkahelyét. Az erre vonatkozó kérdés élét ugyanakkor igyekezett tréfával elütni, mondván: az Európai Parlament 73 brit képviselője bizonyára elveszíti állását, ha az ország kilép az EU-ból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.