Olasz korszakhatár

Az antiglobalista, euroszkeptikus Öt Csillag Mozgalomhoz húznak a hontalanná vált olasz jobboldaliak.

Kuthi Áron
2016. 06. 06. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár csak a második fordulóban dől el a római polgármesteri székért folytatott verseny a csinos és energikus Virginia Raggi és Roberto Giachetti demokrata párti (PD) politikus között, most bizonyságot nyert, a Matteo Renzi vezette kormánnyal nem elégedettek az emberek.

Egyúttal véglegessé vált, a negyedik éve a parlamentben is politizáló, Beppe Grillo által vezetett Öt Csillag Mozgalom (M5S) hosszú távra rendezkedett be. A harminchét éves, jogász Raggit a választók 35, míg Renzi jelöltjét 24 százalékuk támogatta. Ők ketten két hét múlva mérkőznek meg, ám ha Raggi nyer, ő lesz az első női városvezető Róma történetében.

Tavaly ősszel azért üresedett meg a főváros vezetői széke, mert a Renzi erős embere, Ignazio Marino pénzügyi elszámolási botrányba keveredett és lemondott. Marino veszte az lett, hogy közel engedett bizonyos szervezett bűnözéshez kapcsolható köröket a közbeszerzésekhez. A Mafia Capitale néven ismertté vált ügyet hiába vitte a bíróságra, a közvélemény nyomására távoznia kellett.ű

Nem véletlen tehát, hogy az M5S új sztárja legelső nyilatkozatában a múlt lezárását, új lap nyitását ígérte Róma életében. Egyébként a főváros kerületi önkormányzataiban az M5S támogatottsága a korábbi 12 százalékról 35-re ugrott. Ezzel párhuzamosan viszont a PD több mint tíz százalékponttal gyengült.

A jobboldal totális átrendeződése látszik abból is, hogy Berlusconi mozgalma, a Hajrá Olaszország súlyos veszteségeket szenvedett el a fővárosban, a szélsőjobboldali Olasz Testvérek (FdI) pedig duplázott, mert a korábbi ötről 12 százalékra erősödött. Nápolyban, Bolognában, Milánóban és Torinóban szintén második körre lesz szükség. Nápolyban már labdába se rúg a PD, mert akkor már csak két jelölt verseng, Torinóban a M5S, Bolognában pedig az euroszkeptikus Északi Liga a legnagyobb kihívó.

Molnár Anna, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint azért lehet olyan sikeres a M5S, mert tapintható a politikából való kiábrándulás Olaszországban, ezzel párhuzamosan a jobboldali erők is széthúznak, így sokan adhatták szavazatukat Grillóéknak.

A hétvégi eredmény intő jel Renzinek az októberi, alkotmánymódosításról szóló referendumra nézve, amelynek sikerességét megbízatásának folytatásával kötötte össze. Mint azt az Olaszország-szakértő lapunknak elmondta, sikeres népszavazás esetén az olaszok végleg elbúcsúznának a kétkamarás törvényhozástól. A szenátushoz – azzal együtt, hogy jelentősen csökkenne a létszáma – immár nem kellene felterjeszteni minden egyes törvényjavaslatot, és afféle régiókat képviselő fórummá válna. A módosítástól Renzi a törvényhozási patthelyzetek, a tiszavirág-életű kormányok elkerülését várja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.