Profilt váltva bukkantak fel a szélsőbaloldali terroristák

A Vörös Hadsereg Frakció harmadik generációja számos korábbi bűntettre is fényt deríthetne.

Stefan Lázár
2016. 06. 06. 12:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A DNS-nyomok alapján a huszonöt évvel ezelőtt illegalitásba vonult Daniela Kletten– Burkhard Garweg–Ernst-Volker Staub trió áll a bűncselekmények mögött. A nyomozók meglátása szerint már nem politikai célok vezérlik a hajdani „városi gerillák” utódait, sokkal hétköznapibb ok készteti őket arra, hogy fegyvert ragadjanak: elfogytak anyagi tartalékaik, pénzre van szükségük. A lassan a nyugdíjkorhatár peremére érkező RAF-különítmény – Kalasnyikov gépkarabélyokkal és páncélököllel felszerelve – előbb Brémában, majd Wolfsburgban próbálkozott uralmába keríteni a pénzszállító kocsikat, de kísérletük mindkét alkalommal sikertelen maradt. A hátrahagyott nyomok azonban további bűncselekményekre hívták fel a nyomozó hatóságok figyelmét: főként Alsó-Szászországban legalább öt diszkontüzletet raboltak ki és jutottak 380 ezer eurós zsákmányhoz. A vizsgálat szerint minden településen – Stadéban, Elmshornban, Osnabrückben, Hildesheimben és Cellében – a RAF-utódok voltak a tettesek, akik rendre ismerték a helyi körülményeket, gondosan tanulmányozták a menekülés útvonalát. A bűnügyi hivatal munkatársai a tartomány több mint ezer autókereskedőjét keresték fel. Azok – az eléjük tett fotókon – felismerték Ernst-Volker Staubot.

Újabb fejezettel gazdagodik tehát annak a kommunista, antiimperialista szervezetnek a története, amelyet Andreas Bader, Gudrun Esslin, Horst Mahler és Ulrike Meinhof alapított az uruguayi tupamarók (baloldali gerillák) példáját követve. A népnyelven Bader– Meinhof-bandaként emlegetett csoport huszonnyolc esztendős dicstelen története során mintegy nyolcvan tagra támaszkodott, és 1970-től kezdve egyre inkább együttműködött palesztin, majd francia, olasz és belga terroristákkal. A német újraegyesítést követően derült ki, hogy az NSZK-ban körözött RAF-tagok egy része az NDK-ban kapott menedéket.

A szervezet vezéregyéniségei önkezükkel vetettek véget életüknek azután, hogy a kiszabadításuk érdekében indított akció – a Német Iparkamara és a Német Munkaadók Szövetsége elnökének, Hanns Martin Schleyernek az elrablása – nem hozta meg a remélt sikert. A menedzser nem titkolta nemzetiszocialista múltját, és a RAF számára a hitleri birodalom élő megtestesítőjének számított az NSZK-ban. Az állam nem engedett a zsarolásnak, nem adta ki a foglyokat, és Schleyert a terroristák kivégezték.

Az államügyészség számára különös jelentőséggel bírna, ha sikerülne elfogni a RAF harmadik generációjának tagjait, akiktől esetleg felvilágosítást kapnának több, mindeddig nem tisztázott merényletről. A „városi gerillák” összesen harmincnégy gyilkosságot követtek el, bankrablásaik és bombamerényleteik során kétszáz személy sebesült meg. E tragikus sorozat utolsó gyilkosságainak az elkövetői mind a mai napig ismeretlenek. 1989-ben egy fénysorompó útján aktivált bomba végzett Alfred Herrhausennel, a Deutsche Bank vezérigazgatójával; Detlev Karsten Rohweddernek, az NDK gazdaságát átszervező társaság elnökének az életét ismeretlen mesterlövész oltotta ki; a vállalkozó Ernst Zimmermant közvetlen közelről lőtték agyon, éppen úgy, mint Gerold von Braunmühl bonni diplomatát. Ezek a gyilkosságok már az úgynevezett harmadik RAF-generáció számlájára írhatók.

A hosszú ideig illegalitásba húzódott, majd most ismét felbukkant terroristahármas tagjai fényt deríthetnek a tragikus 1977-es „német őszt” követő évek ismeretlen tetteseire is, akikről a biztonsági szervek – a Szövetségi Bűnügyi Hivatal és a rendőrség – csak édeskeveset tud.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.