A Fülöp-szigetek legyőzte Kínát a bíróságon

A dél-kínai-tengeri szigetek jogállásáról szól a vita.

Ruzsbaczky Zoltán
2016. 07. 12. 10:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fülöp-szigetek panaszait az ENSZ Tengerjogi Egyezményére (UNCLOS) alapozva fogalmazta meg, ezt a dokumentumot mind ők, mind Kína ratifikálta. A Dél-kínai-tengeren található szigetek hovatartozása hosszú ideje vitás kérdés a térségben található Brunei, Fülöp-szigetek, Kína, Malajzia, Tajvan és Vietnam között. Kína ugyanakkor már jóval a döntés előtt kijelentette: bármit is mond Hága, a maga részéről nem vesz részt a törvényszék munkájában, és nem ismeri el a végeredményt. Peking szerint ugyanis az UNCLOS illetéktelen szuverenitást érintő kérdésekről szóló viták rendezésében.

A törvényszék kimondta azt is, hogy a kínaiaknak nincs történelmi joguk a dél-kínai-tengeri területekhez, ráadásul állandó és visszafordíthatatlan károkat okoztak több korallzátony ökoszisztémájában. Ráadásul a döntés értelmében azok a szigetek, zátonyok, homokpadok, amelyek a Fülöp-szigetek 200 tengeri mérföldes körzetében nem tartoznak Kína kizárólagos gazdasági övezetébe (Exclusive economic zone – EEZ).

A fő kérdés, amiben Manila a hágai törvényszék állásfoglalását kérte, az az, hogy a partvonalától számított 200 tengeri mérföldes körzetbe eső szigetek, zátonyok, homokpadok a kizárólagos gazdasági övezetébe tartoznak-e. Az UNCLOS értelmében egy sziget birtoklása 200 tengeri mérfölddel terjeszti ki maga körül az ország kizárólagos gazdasági térségét, ezen a területen pedig az érintett országnak kizárólagos joga van kitermelni a helyben található nyersanyagokat, legyen az olaj, földgáz vagy tengeri hal.

Kína behatárolt a Dél-kínai-tengeren egy olyan területet, amit történelmi hivatkozásokkal követel magának. Ezt hívják „kilenc vonalas” területnek, mivel a távol-keleti óriás kilenc (korábban 11) vonallal jelölte ki a dél-kínai tenger azon részét, amit magáénak tekint. Az 1947-ben meghúzott határ a tenger 90 százalékát foglalja magába. A Fülöp-szigetek érvelése szerint márpedig a vitatott jogállású dél-kínai-tengeri területre az UNCLOS szabályait kellene érvényesíteni, Kína 9 vonallal behatárolt területe viszont jókora mértékben „belelóg” abba a térségbe, ami Manila – és immár Hága – szerint is a Fülöp-szigeteknek járna. Úgy tűnik, a hágai döntés hivatalosan érvényteleníti ezt a kínai területi igényt.

Az ügy azért is jelentős, mert a felmérések szerint a vitatott hovatartozású terület kőolajban és más ásványkincsekben gazdag, a legnagyobb földgázlelőhelyek állítólag pont abban a körzetben vannak, amit Peking és Manila is magáénak tekint. A Fülöp-szigetek egyébként még a bíróság döntése előtt igyekezett nagyvonalúnak tűnni, kijelentették, hogy országuk kész megosztani Kínával a vitatott dél-kínai-tengeri területek természeti erőforrásait, akkor is, ha a felségterületi vitával foglalkozó nemzetközi bíróság Manila javára ítélkezik. Manila jogsértőnek tartja ellenben, hogy a kínaiak mesterséges szigeteket hoznak létre a vitatott jogállású területeken, de az sem tetszik nekik, ha kínai halászhajók dolgoznak a térségben.

Mivel amerikai hadihajók a múlt héten fokozták járőrözéseiket a vitatott jogállású területek közelében, Peking már figyelmeztette Washingtont, hogy ne avatkozzon bele a szuverenitást érintő dél-kínai-tengeri vitás területi kérdésekbe.

A térségben található Spratly-szigetek közül jelenleg Vietnam 29 szigetet, sziklazátonyt és homokpadot felügyel, Tajvan egyet, a legnagyobbat. Malajzia 3 szigetet birtokol, míg a Fülöp-szigetek, amely a szigetcsoport nagyobb részére igényt tart, eddig 8-at foglalt el. Brunei egy viszonylag kis területet tart a sajátjának, de azt nem vette birtokba. Kína 7 zátonyon, szigeten van jelen. A Spratly-szigetekhez hasonlóan a szintén a Dél-kínai tengeren található Paracel-szigetek, a Pratas-szigetek, a Scarborough-zátony, és a Macclesfield-part is vitatott hovatartozásúak.

Háda Béla, a Stratégiai Védelmi Kutatóközpont munkatársa szerint ugyanakkor bár hivatkozási alap és precedens született a hágai ítélettel, nagy változás nem várható, mert bár a kínai érvelés nem állja meg a helyét, mégsem lehet őket kiküldeni a kérdéses területekről. A szakértő úgy látja, a kínai álláspont, miszerint már régóta kínai birtokban van a terület, azért sem valós, mert a huszadik század előtt ezek a szigetek és zátonyok életre alkalmatlanok voltak, nincs rajtuk édesvíz és építőanyag sem, ráadásul korábban – az európai gyarmatosítás előtti időkben – az ázsiai joggyakorlat nemigen ismerte a felségvíz vagy a kizárólagos gazdasági térség fogalmát sem. Háda szerint nem véletlen az sem, hogy a kínaiak sosem akarták nemzetközi jogi fórumon eldönteni, kié is a terület.

Kína ráadásul hagyományosan gyengébb pozícióban volt riválisainál a Dél-kínai-tengeren, bár a huszadik században sikerült ezen javítani, így képessé vált a korábbinál erősebb katonai jelenlétre. Ráadásul azzal, hogy az utóbbi években mesterséges szigeteket hozott létre, meglehetősen fenyegetővé vált szomszédai számára.

Háda Béla szerint a Fülöp-szigetekiek érvelése azért is volt elfogadható, mert több kínai állás valóban belül van azon a területen, ami az UNCLOS szerint Manila fennhatósága alatt kell, hogy álljon.

Peking az ítélet meghozatala után is tartja magát a véleményéhez, miszerint kategorikusan elutasítja a Állandó Választottbíróság döntését, a lezáró döntést semmisnek tekinti. Peking szerint a határozat súlyosan megsérti egy szuverén állam (Kína) törvényes jogait, igazságtalan és törvénytelen. A távol-keleti óriás a fennálló vitákat saját bevallása szerint tárgyalásos úton és konzultációkkal kívánja rendezni, történelmi tényekre alapozottan, a térségi béke és stabilitás fenntartásával.

Vang Ji kínai külügyminiszter ugyancsak kedden „politikai komédiának” nevezte a választottbírósági eljárást a Hszinhua hírügynökség jelentése szerint.

Az Egyesült Államok fő térségbeli szövetségese, Japán azt közölte, „erősen reméli”, hogy az állásfoglalás elfogadása végül békés megoldáshoz vezet majd a Dél-kínai-tengeren.

A Fülöp-szigeteki külügyminiszter, Perfecto Yasay szerint országa üdvözli a döntést, de egyben visszafogottságra és józanságra is felszólított. Antonio Carpio, a Fülöp-szigetek legfelsőbb bíróságának tagja úgy látja, az ítélet visszaadja az emberek hitét abban, hogy a jog uralma képes békésen véget vetni az államok közti konfliktusoknak.

Tajvan hevesen elutasította a választottbírósági döntést, és a Kínai Népköztársasághoz hasonlóan nem fogadja el azt. Tajpej közölte, hogy a határozat, amely sziklának minősítette a közigazgatása alá tartozó 64 hektáros Tajping /Itu Aba-szigetet (a Spratly-szigetcsoport legnagyobbikát), súlyosan megsértette területi jogait – idézi a tajvani véleményt az MTI.

Az Egyesült Államok arra intette a hágai döntésben érintetteket, hogy tartózkodjanak provokatív közleményektől és cselekményektől. „A döntés ... fontos hozzájárulás a dél-kínai-tengeri viták békés rendezésének közös céljához” – fogalmazott John Kirby, a külügyminisztérium szóvivője. Egyúttal arra sürgette a feleket, hogy érvényesítsék a jogilag kötelező érvényű döntést.

A pakisztáni külügyminisztérium a vitákban közvetlenül érintett országok közötti tárgyalást szorgalmazta és kifejezte, országa ellenzi bárki „egyoldalú akaratának másra erőltetését”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.