Willkommenskultur és politika a würzburgi támadás után

Bebizonyosodott, hogy az iszlamista terror Németországban is lecsaphat. Merre mozdul a német politika?

Techet Péter
2016. 07. 20. 19:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elkövető egy tizenhét éves afgán fiú volt, aki szülők nélkül érkezett menekültként Németországba: először a katolikus Kolping-házban lakott, majd két hete egy családhoz került Würzburg mellé. Gyakornoki állást kapott egy helyi pékségben, és jó esélye volt arra, hogy pékké képezzék ki. Közben a helyi sportegyesületben játszott. Azaz a Willkommenskultur egyik sikertörténete is lehetett volna: fiatal, érdeklődő, dolgozni akar, kiválóan integrálódott. A család szerint gyorsan tanulta a német nyelvet, egy nyugdíjas ismerője „szimpatikus, barátságos, nyílt fiatalembernek” írta le.

Hétfő este a szimpatikus, nyílt fiatalember azt mondta az őt vendégül látó családnak, hogy hosszabb biciklitúrára megy, este talán nem jön haza. Kilenc előtt valamennyivel szállt fel a Würzburgba tartó regionális vonatra. 21.18-kor kellett volna a vonatnak megérkeznie a würzburgi főpályaudvarra, de a fiú már felszállása után azonnal késsel és baltával támadt az utasokra, köztük kínai turistákra. Az egyik utas azonnal meghúzta a vészféket, az afgán fiú kiugrott a vonatból, de a gyorsan helyszínre érkezett rendőrség menekülés közben lelőtte.

A német Zöldek radikális, „hatvannyolcas” szárnyához tartozó egyik politikusának, Renate Künastnak a tragédia kapcsán rögtön az jutott eszébe, hogy a rendőröket bírálja, amiért halálosan meglőtték a támadót. A rendőr-szakszervezet elnöke durva stílusban üzent vissza a zöld politikusnőnek („nincs szükségünk szaros okoskodásra”), a bajor belügyminiszter, Joachim Hermann pedig demonstratívan köszönetet mondott a rendőröknek.

Az Iszlám Állam azonnal „katonájaként” ismerte el a fiút, akinek búcsúlevelét is megtalálták: ebben az afgán fiú, akinek egyik afgán barátját pár napja ölték meg szülőhazájában, a „hitetleneken” akart bosszút állni.

Németországot sokkolta a würzburgi támadás. A neokonzervatív Die Welt napilap egyenesen azt írta: ilyen a második világháború óta nem történt. A lap nem csupán arra utalt, hogy a második világháború óta idegen hadsereg nem követett el támadást német földön – de arra is, hogy a német emberek mindennapjait ugyanúgy áthathatja a félelem, mint a második világháború légitámadásai idején. „Akkor a légitámadások érhettek bárkit. A következmény fanatikus túlélési ösztön volt, amely az állandó félelemből született” – írta a Die Welt.

A Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) vezetője szerint a würzburgi támadás azt bizonyítja, hogy az Iszlám Állam propagandája Németországban, a befogadott menekültek között is hat. A szalafista mozgalom – amelyet alkotmányellenes tevékenysége miatt évek óta megfigyel a német állambiztonság – már tavaly ősszel közzé tette, miként kell „katonákat” toborozni a menekültek között. Például segítséget kell nekik nyújtani a német hétköznapokban, társaságot kell biztosítani nekik az idegen közegben, és hasonlók. Hogy az afgán fiatalember valóban azonosult az Iszlám Állammal (IÁ), az is bizonyítja, hogy egy saját készítésű IÁ-zászlót találtak a szobájában a rendőrök.

A német közéletben ismét beindult a vita a Willkommenskulturról és a merkeli menekültpolitikáról. A bajor CSU szerint radikálisan csökkenteni kell a menekültek számát, de a CSU kritikái sokak szemében hiteltelenek, mert a párt a berlini nagykoalíció részeként a merkeli politikát képviseli. A bajor miniszterelnök még az Alkotmánybíróság előtt is egykoron meg akarta támadni „az állam veszélyeztetése” miatt Angela Merkelt, ám a CSU általában csak szavakban ellenzéki.

A Willkommenskultur körül azonban nagy a zűrzavar a német pártok között, és Merkelnek sikerült úgy átvenni egy eredetileg balos-zöld követelést – mármint a multikulturalizmust –, hogy a CDU-t mégsem hagyják ott dühösen a konzervatív szavazói. Szorult helyzetben inkább a baloldal van: a szocdemek a CDU juniorpartnereként, a zöldek és a kommunisták (Die Linke) pedig gyakorlatilag ellenzékből támogatják Merkel menekültpolitikáját.

Merkel igen ügyesen elvette a baloldali pártok számos témáját, így a mostani menekültpolitikájához is kényszeredetten tapsolniuk kell a baloldali pártoknak. Merkel egyetlen ellenzékeként így tényleg az Alternatíva Németországnak (AfD) párt jelenhet meg, amely egyrészről felfogja a CDU-ból kiábrándult kisszámú konzervatív protestszavazót, másrészről a menekülttéma negatív szociális hatásaira figyelmeztetve számos szocdem és kommunista szavazót szólít meg. A würzburgi eset nagy nyertese is az AfD lehet: a párt az elmúlt időkben inkább botrányaival került a hírekbe (például a párt társelnöke kilépett saját frakciójából a stuttgarti parlamentben), de a würzburgi késelés után minden bizonnyal újra megindul felfelé a népszerűségi listán.

A kölni események óta azonban a német közvélemény és média egésze is sokkal kritikusabb. Valamennyi német párton belül is vannak kritikus hangok – még ha a fő kritikát az AfD is viszi –, amelyek a Willkommenskultur árnyoldalaira figyelmeztetnek. Különösen a jelenleg parlamenten kívüli polgári liberálisok (FDP) próbálnak rástartolni a témára: az FDP elnöke, Christian Lindner szerint a menekülteket csak meghatározott időre szabadna felvenni állásba, és a humanizmus mellett a német gazdaság érdekeit kéne figyelembe venni a menekültpolitika alakításában.

A liberalizmus persze Németországban – ahogy Európa legtöbb országában – a kezdettől szkeptikus volt a menekültek korlátlan befogadása kapcsán, meglepőbbek ezért a kritikus hangok a Zöldeknél. A párt vezette be a nyolcvanas években a multikulturalizmus fogalmát, és Németországot tudatosan bevándorló országgá akarta tenni. Ahogy azonban Angela Merkel öt éve az atomellenességet nyúlta le a Zöldektől, most a multikulturalizmust vette át. Ha a zöldpárt hű marad az elveihez, akkor teljes mellszélességgel kéne a kormány menekültpolitikáját támogatni. Ez azonban sohasem szokott jól állni egy ellenzéki pártnak.

Akik a Zöldek közül érzékelik e veszélyt, gyakorlatilag nem tehetnek mást, mint jobbról előzik a berlini kormányt: a Zöldek fiatalabb, polgáribb generációjának néhány tagja is kritizálta ezért már a merkeli menekültpolitikát. Például Boris Palmer, a gazdag és polgári Tübingen zöld polgármestere arról beszélt nemrég, hogy joggal féltik az emberek „a szőke lányaikat” az „araboktól”. Persze a zöld mainstream azonnal felhorkant, és Palmert saját párttársai nácizták le nyilatkozataiért.

Amikor azonban a Zöldek összevesznek a merkeli politikán, Merkel nyer.

Hasonló a helyzet a másik baloldali ellenzéki pártnál, a kommunista Baloldalnál (Die Linke). A párt aggódva figyeli, ahogy szavazói folyamatosan vándorolnak át az AfD-hez, amely sikeresen élezi a feszültséget a szegény németek és a szintén szociális támogatásokra szoruló bevándorlók között. A Die Linke pontosan tudja, hogy számos szavazója munkanélküli, a társadalom legalján él, és számukra nem éppen meggyőzőek a mindenféle emberi jogi érvek, ha életkörülményeikről van szó. Sahra Wagenknecht, a párt leninista frakcióvezetője éppen ezért enged meg magának menekültellenes kiszólásokat is: ő ugyanis baloldali populizmussal akar az AfD jobboldali populizmusára válaszolni. De ilyenkor párttársai hurrogják le őt. Azaz Merkel a Die Linkét is sikeresen megosztotta.

Balról nem mernek kritizálni

Merkel menekültpolitikáját amúgy éppen baloldali irányból lehetne leginkább kritizálni, rámutatva arra, hogy a menekültek szociális támogatásaival Németországban a szegények járnak rosszul. Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter ugyanis nem hajlandó növelni a szociális kiadásokat, azaz ugyanazon a „szociális tortán” kellene menekültnek és a német szegénynek is osztoznia.

Az AfD erre azonnal rárepült, és sikeresen hangolja az embereket éppen a legszegényebbek között a menekültek ellen. Éppen ezért vetette fel Sigmar Gabriel szocdem elnök, hogy a menekültek megsegélyezése mellett egy önálló szociális alapot kéne létrehozni a német szegények plusztámogatására. Különben ugyanis az alsóbb osztályokban etnikai konfliktusok alakulnak ki. Schäuble azonnal lesöpörte az ötletet, és az SPD csendben meghunyászkodott. Nem csoda hát, ha az elvtársakra már a németek kevesebb mint húsz százaléka szavazna csak.

Miközben az SPD népszerűsége zuhan, a Zöldek témájukat vesztették, és a kommunisták szavazói nagy arányban vándorolnak át a szociális feszültségeket etnikai alapon tematizáló AfD-hez, a CDU elsősége töretlen, és igazából – legalábbis Németországban – Merkel népszerűségét se tépázta meg az elmúlt egy év. Ha most lennének a választások, a baloldalnak együtt se lenne esélye győzni, míg Merkel bőven válogathatna a koalíciós partnerek között.

Mi Merkel sikerének a titka? Mint fentebb írtuk: ügyesen taktikázik. Merkel ügyel arra, hogy a párt hagyományos konzervatív bázisát ne veszítse el – az ő megszólításukra megvannak az „ügyeletes konzervatívok” a CDU-n belül, akik szelepként működnek –, de közben a CDU-t olyannyira kinyitotta a baloldali témák (zöldenergia, multikulturalizmus, menekültpolitika, stb.) felé, hogy a baloldal szó szerint köpni-nyelni nem tud.

Merkel menekültpolitikájának szociális (árny)oldalát a baloldal – félve az idegenellenesség jelzőjétől – nem meri felvetni: azaz az egyetlen olyan területen, ahol Merkelt balról sikeresen lehetne kritizálni, ott a jobboldali-populista AfD hasít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.