Szíriába tartanak a katonai nagyhatalmak

Bizonyítékok kerültek elő, hogy a brit különleges egységek is részt vesznek a szíriai polgárháborúban.

Majláth Ronald
2016. 08. 09. 16:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először kerültek elő olyan fényképek, amelyek azt bizonyítják, hogy a brit különleges erők is részt vesznek a szíriai szárazföldi műveletekben – közölte a BBC, amely nyilvánosságra is hozta a fotókat. A hírcsatorna szerint a fényképek még júniusban készültek, miután az Új Szíriai Hadsereg (ÚSZH) és az Iszlám Állam (IÁ) összecsapott egymással a szír–iraki határon, al-Tanafnál.

A szemtanúk ugyan arról számoltak be, hogy a brit különleges erők az ÚSZH bázisát védték, kiderült, hogy mesterlövészpuskáik, nehézfegyverzetük, sőt még tankelhárító rakétáik is vannak. Miután kikerültek a fényképek, az ÚSZH szóvivője nem kívánta kommentálni a híreket, azonban annyit elismert: valóban érkeztek hozzájuk kiképzőtisztek a brit és amerikai partnereiktől, a Pentagontól fegyvereket és hadifelszereléseket is kaptak, sőt légi támogatásban is részesültek.

A Pentagon „mérsékelt lázadóknak” nyújtott kiképzési és felfegyverzési segítségét általában kudarcnak tekintik, mivel ezeket a harcosokat sokszor elrabolták, vagy a fegyvereiket átadták az al-Kaidának Szíriában.

Az ÚSZH viszont egy egészen új képződmény Szíriában: múlt év novemberében jött létre azzal a céllal, hogy kiűzzék Szíriából az IÁ-t és az összes hozzá tartozó csoportot. Szóvivőjük ekkor a Szabad Szíriai Hadsereg zászlajánál (ez volt Szíria régi lobogója a Baath-párt hatalomra kerülése előtt) mondta el beszédét, melyben jelezte: az IÁ egy terrorista banda, amely ellopta a forradalmat. Az ÚSZH-t ezután öt fronton osztották szét, a legjelentősebb erőik Aleppónál, illetve Dajr ez-Zaur tartomány arab törzsek által lakott területein állomásoznak.

A katonai egység már élesben is megmutathatta, mit tud: márciusban elfoglalták az al-Tanaf határátkelőt. A sikerek azonban nem tartottak sokáig: az iraki–szíriai határnál, al-Bukamalnál is megpróbálták elvágni az IÁ kereskedelmi útvonalát, a dzsihadisták azonban körbekerítették a csapataikat, megölték néhány tagjukat, sőt még a fegyvereiket is elvették. Az IÁ ezek után gúnyos propagandavideót tett közzé az ÚSZH akciójáról, többek között arról, hogy a szervezet katonáit nyugati tisztek képezték ki.

Sejthető volt, hogy a britek már ott vannak Szíriában – mondta el portálunk megkeresésére Wagner Péter, a Külügyi és Külgazdasági Intézet biztonságpolitikai szakértője, aki szerint a brit különleges erők már évtizedek óta nagyon szorosan együttműködtek az amerikaiakkal. Így ahol amerikai missziók jelen voltak – ilyen például Afganisztán és Irak –, a britek is ott voltak mellettük. Ezzel pedig az Egyesült Államok és Franciaország után már az Egyesült Királyságról is kiderült, hogy katonákat állomásoztat Szíriában.

A szakértő szerint csak nagyon kevés ország képes arra, hogy különleges műveleti erőket küldjön önállóan háborús hadszíntérre. Ezek ugyan kis létszámúak – Szíriába is csak 12 katonát küldtek a britek –, azonban mindenhez értenek. Mindemellett hatalmas logisztikai kiszolgálásra van szükségük, kezdve a teherszállító repülőgépektől a műholdas kapcsolaton át egészen a légi támogatást nyújtó vadászgépekig. De legalább ennyire fontos, hogy az európai országok többsége nem szívesen vesz részt a szíriai IÁ-ellenes támadásokban, nem úgy, mint Irakban, ahol a nemzetközi koalícióban több tucat ország vesz részt a dzsihadisták elleni küzdelemben. A szíriai részvétel nemzetközi jogilag ugyanis problémás lehet, hiszen sem a szíriai kormány, sem pedig az ENSZ nem adott erre engedélyt – hangsúlyozta a szakember.

Wagner Péter hangsúlyozta, hogy a most kikerült fényképekből világosan látszik, hogy az amerikaiak és a britek már „nem egy lóra tesznek”, vagyis egymással párhuzamosan több szíriai ellenzéki szervezetet is támogatnak. Ezek között az ÚSZH azért jelent újdonságot, mert nem ott működnek, ahol a többiek, akik felé külön csatornák vannak Idlíb tartománynál, a Golán-fennsíknál, illetve Szíria kurdok lakta részén.

A szakember szerint azonban nem szabad túl nagy erőt tulajdonítani az ÚSZH-nak, mivel legfeljebb néhány száz főnyi harcost tudhatnak a soraikban. Az öltözetükből, a fegyvereikből pedig egyértelműen látszik, hogy gyakorlatilag az amerikaiaknak köszönhetik a létezésüket. Wagner Péter szerint így a mostani képsorozat csak egy újabb megerősítése annak, hogy néhány nagyhatalom katonailag is jelen van Szíriában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.