A CBS televízió 60 perc című, helyi idő szerint vasárnap este sugárzott műsorában Donald Trump, az Egyesült Államok leendő elnöke azt mondta: nem kéri az elnökségért járó fizetést, nem ezért vállalta a jelöltséget, és nem is tudja, hogy a hivatal mennyi pénzzel jár. Évi négyszázezer dollárral, közölte a riporter, mire Trump azzal replikázott: mivel muszáj valamennyi pénzt elfogadnia, évi egy dollárt fel fog venni.
Az egyórás interjúban a már ismertté vált részletek mellett – vagyis a Hillary és Bill Clintonnal folytatott telefonbeszélgetésén és a bűncselekményeket elkövető illegális bevándorlók kitoloncolásán túl – Trump a konkrét politikai kérdésekről viszonylag keveset beszélt.
A szövetségi legfelsőbb bíróság új tagjának jelölésével kapcsolatban hangsúlyozta: ő maga ellenzi az abortuszt, s olyan főbírót kíván jelölni, aki szintén az életet támogatja, bár – hangsúlyozta – az abortusz kérdése az egyes szövetségi államok hatáskörébe tartozik. Hangsúlyozta azt is, hogy az általa jelölt főbíró támogatja majd az alkotmány második kiegészítésében rögzített szabad fegyverviselés és -vásárlás jogát.
Trump dicsérte legfőbb választási ellenfelét, Hillary Clintont, akit „nagyon okos” és „nagyon erős” nőnek nevezett, de amikor a riporternő arról kérdezte, hogy vajon megbánt-e valamit abból, amit a kampányban Clintonról mondott, azt válaszolta: „nincs mit megbánnom, rút kampány volt, jobban szerettem volna, ha több szó esik benne a politikáról”. Arra a kérdésre, hogy a kampányban hangoztatott ígéretéhez híven megbíz-e majd egy speciális ügyészt Hillary Clinton ügyeinek kivizsgálására, azt fejtegette, hogy még „megfontolja”, de egyelőre inkább a munkahelyteremtésre, az egészségbiztosítás átalakítására és a bevándorlásra összpontosítja figyelmét. „Nem akarom bántani őt” – mondta Hillary Clintonról, sőt, tette hozzá, reméli, hogy a következő interjút ebben a műsorban vele közösen adhatja.
Saját győzelmét Trump annak tulajdonította, hogy az amerikaiak belefáradtak a Barack Obama elnöksége alatti, nyolcévi demokrata kormányzásba, abba, hogy nincs elég munkahely, és abba, hogy 6000 milliárd dollárt költött a kormányuk háborúkra a Közel-Keleten. Trump a riporternő kérdésére nem akarta kifejteni, hogy neki és leendő kormányának milyen stratégiája lesz például az Iszlám Állam nevű terrorszervezet legyőzésére. „Ezt nem a televízió nyilvánossága előtt akarom elmondani” – szögezte le.
A megválasztott elnök biztosította a New York-i Trump-torony előtt és tucatnyi másik amerikai városban a megválasztása miatt tüntetőket, hogy a félelemre senkinek nincs oka, ezt már többször is hangsúlyozta, s ha ismernék őt, minden aggodalom szertefoszlana.
Trumphoz az interjú felénél csatlakozott először a felesége, Melania Trump, majd a gyermekei is. Melania Trump az interjúban arról beszélt: nem tart attól, hogy ne tudna megfelelni a first lady szerepének, az ezzel járó elvárásoknak. „Erős vagyok, és magabiztos” – szögezte le Donald Trump szlovén származású felesége.
A Republikánus Párt vezetőjét, Reince Priebust választotta a Fehér Ház kabinetfőnökének Donald Trump megválasztott amerikai elnök. A 44 éves Priebust szoros és jó kapcsolatok fűzik a Republikánus Párt vezető és meghatározó személyiségeihez.
A washingtoni politikai berkekben bennfentesnek számító és kompromisszumkészségéről ismert Priebus melletti döntés elemzők szerint azt jelzi, hogy a megválasztott elnök korántsem kíván a republikánus elittel szemben politizálni Washingtonban.
Priebus kabinetfőnökké emelésével egy időben jelentette be Trump, hogy stratégiai főtanácsadóként Steve Bannont, választási kampányának főtanácsadóját, a Breitbart News jobboldali orgánum korábbi főszerkesztőjét veszi maga mellé. Bannon kívülállónak számít a republikánus politikusok táborában, annál is inkább, mert korábban hevesen bírálta a republikánus elitet.
###HIRDETES2###